Zbliża się erupcja superwulkanu Toba na Sumatrze. Według części badaczy, gdy wybuchł 75 tys. lat temu, prawie wybił ludzkość (WIDEO)

Około 75 tys. lat temu miała miejsce erupcja superwulkanu Toba na Sumatrze. Pozostałością po niej jest wielkie jezioro o szerokości 30 km i długości 100 km. Od kilku lat specjaliści ostrzegają, że wkrótce może dojść do ponownej erupcji, zaś wiele znaków wskazuje, że zagrożenie jest bardzo realne.

Obecne jezioro Toba ma 30 km szerokości i 100 km długości. Położone jest w kalderze po erupcji sprzed dziesiątek tysięcy lat.

Według części badaczy, erupcja Toby zdziesiątkowała populacje wielu gatunków świata, spowodowała trwającą 6-10 lat wulkaniczną zimę i zapoczątkowało okres ochłodzenia klimatu trwający około tysiąc lat. Wiąże się z tym wydarzeniem teorię tzw. wąskiego gardła w ewolucji człowieka, wedle której w podobnym do wybuchu czasie populacja homo sapiens miała drastycznie zmaleć. Cała obecna populacja człowieka ma pochodzić od około 26 tys. osób.

Teoria ta ma jednak krytykę i nie jest uznana za w pełni potwierdzoną. Faktem jest natomiast, że była to jedna z największych erupcji w historii naszej planety. Masa wyrzucona przez wulkan była większa, niż największa erupcja w najnowszej historii, czyli erupcja Tambory w 1815 roku. Spowodowała ona tzw. rok bez lata w 1816 na północnej półkuli ziemi.

Popioły z Toby osiadły w całej Azji Południowej w warstwie o grubości 15 cm. Popiół wulkaniczny odnaleziono również w Oceanie Indyjskim, Morzu Arabskim oraz Morzu Południowochińskim.

Obecnie zagrożenie wydaje się wracać i być o wiele bliższe, niż słynny superwulkan Yellowstone czy Pola Flegryjskie. 27 marca 148 km pod powierzchnią wyspy Samosir miało miejsce trzęsienie ziemi o sile M5.0. Naukowcy już od ośmiu lat ostrzegają, że komora magmowa pod wulkanem jest przepełniona, zaś erupcja nieunikniona.

Od sześciu lat mieszkańcy wyspy zgłaszają też drżenie pod stopami oraz wydobywanie się gorących oparów o zapachu siarki. Ponadto w 2016 i 2018 roku nastąpiły gwałtowne skoki temperatury wody, w efekcie czego masowo ginęły ryby.

nczas.com / twojapogoda.pl / thejakartapost.com / kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.