Zełeński w Polsce. Otrzymał Order Orła Białego od Dudy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński otrzymał od prezydenta III RP Andrzeja Dudy Order Orła Białego. Formalnie jest to najwyższe odznaczenie państwowe za wybitne zasługi dla państwa polskiego. W praktyce – okolicznościowe odznaczenie stosunkowo często nadawane podczas oficjalnych spotkań z prezydentem.

Dziś do Polski przybył prezydent Wołodymyr Zełeński. Hucznie zapowiadana wizyta ma zakończyć się podpisaniem ważnego dokumentu, jak od kilku dni przekazuje obóz prorządowy. Nie wiadomo jednak, czego dokładnie umowa ma dotyczyć.

Przed południem Zełeński spotkał się z prezydentem Dudą. Ten odznaczył go Orderem Orła Białego. Jak przekazała Kancelaria Prezydenta na Twitterze, odznaczenie nadano „w uznaniu zasług w pogłębianiu stosunków między Polską a Ukrainą, działalność na rzecz bezpieczeństwa, niezłomność w obronie praw człowieka”.

– Nie ma wątpliwości, że jesteś, Wołodymyrze Zełenski, wyjątkowy. Trudno ukryć łzy wzruszenia, obserwując Twoją służbę wobec ojczyzny. Nie porzuciłeś ani Ukrainy, ani swoich rodaków. Jesteś wzorem przywódcy państwa i narodu – przekonywał prezydent.

POMÓŻ NAM POKRYĆ KOSZTY DZIAŁALNOŚCI! KLIKNIJ, BY PRZEJŚĆ DO ZRZUTKI I PRZEKAZAĆ JEDNORAZOWĄ DAROWIZNĘ NA DALSZE FUNKCJONOWANIE

– [Order] Jest wręczany wyjątkowym osobom, które swoim życiem dokonały wyjątkowych zasług wobec Rzeczypospolitej, tego, co ją otacza – dodał Andrzej Duda.

– Z puntu widzenia tego odznaczenia, najbardziej w Polsce honorowego, z całą pewnością jesteś jedną z najbardziej znamienitych osób, które to oznaczenie otrzymały. Jest to dla mnie zaszczyt, że mogłem ci je w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej wręczyć – kontynuował.

W sieci zawrzało po informacji o odznaczeniu. Wiele osób przypomniało, że jest to formalnie najważniejsze odznaczenie nadawane przez państwo na ziemiach polskich. Ma być przyznawane za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla pożytku Rzeczypospolitej Polskiej, położone zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Otrzymywać je mają najwybitniejsi Polacy oraz najwyżsi rangą przedstawiciele państw obcych.

Tymczasem Order Orła Białego stał się niejako kurtuazyjnie przyznawanym odznaczeniem. A miał być najwyższym .

– Order Orła Białego. Randomowe odznaczenie chętnie nadawane uprzejmościowo wielu osobom podczas oficjalnych spotkań z prezydentem III RP, mające formalnie rangę najwyższego państwowego odznaczenia za zasługi dla państwa polskiego – napisał na Facebooku założyciel naszego portalu Dominik Cwikła.

rmf24.pl / facebook.com / twitter.com / kontrrewolucja.net

fot. Tt/Kancelaria Prezydenta

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net