6 kwietnia 2024
Wiadomości

Zmarł Władysław Bartoszewski

W wieku 93 lat zmarł wczoraj w Warszawie Władysław Bartoszewski. Po południu został przewieziony do szpitala przy ul. Wołoskiej w stanie ciężkim.

Bartoszewski był dziennikarzem, publicystą i badaczem najnowszej historii Polski. Był również więźniem Auschwitz i działaczem Polskiego Państwa Podziemnego. W czasie Powstania Warszawskiego należał do AK, w stopniu porucznika pełnił funkcję adiutanta dowódcy placówki informacyjno-radiowej „Asma” i był redaktorem naczelnym czasopisma „Wiadomości z Miasta i Wiadomości Radiowe”.

Po okresie stalinowskim, od połowy lipca 1956 publikował i pełnił funkcję sekretarza redakcji popularnego tygodniku „Stolica”. Znany był z publicystyki dotyczącej okresu konspiracji i Powstania Warszawskiego. Od sierpnia 1957 roku datowała się jego współpraca z „Tygodnikiem Powszechnym” oraz ze środowiskami opozycyjnymi wobec rządów komunistycznych. W okresie późniejszym sam także aktywnie włączył się w nurt działalności opozycyjnej.

W dniu 18 kwietnia 1963 roku, na wniosek Żydowskiego Instytutu Historycznego, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za pomoc udzielaną Żydom w trakcie wojny.

Po 1989 roku pełnił liczne funkcje państwowe i dyplomatyczne (był ambasadorem RP w Austrii). Dwukrotnie obejmował także tekę ministra spraw zagranicznych. W roku 2007 roku został Kawalerem Orderu Orła Białego.

Władysław Bartoszewski miał w swoim dorobku ponad 40 książek i blisko 1,5 tys. artykułów, głównie o Powstaniu Warszawskim, stosunkach polsko-żydowskich i polsko-niemieckich. W roku 1962 ukazały się „Konspiracyjne Varsaviana poetyckie 1939-44”. Później ukazała się w Krakowie książka „Ten jest z Ojczyzny mojej. Polacy z pomocą Żydom 1939-1945”, dotycząca działalności Państwa Podziemnego w obronie Żydów. W 1966 roku przebywając w Izraelu na zaproszenie Instytutu Yad Vashem, w imieniu Rady Pomocy Żydom „Żegota” odebrał dyplom „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, odebrał także nadany mu osobiście medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

W roku 1974 wyszły bardzo popularne „1859 dni Warszawy” opisujące życie miasta pod okupacją hitlerowską oraz walkę z nazistowskim totalitaryzmem.

Bartoszewski należał do orędowników pojednania polsko-żydowskiego oraz polsko-niemieckiego. Przez swoją aktywność i działalność publicystyczną dbał o zachowanie pamięci o dziedzictwie Polskiego Państwa Podziemnego, Powstania Warszawskiego oraz o zbrodniach totalitaryzmów nazistowskiego i komunistycznego.

Mug/wp.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net