Nowa lista leków refundowanych

foto: FreeImages
foto: FreeImages

Opozycja i niektórzy pacjenci wyrażają zaniepokojenie z powodu zmian w liście leków refundowanych. Minister zdrowia uspokaja: usunięte medykamenty zastąpiono zamiennikami.

Chodzi o leki immunosupresyjne, czyli takie, które podawane są pacjentom po transplantacjach organów. Organizacje zrzeszające osoby po przeszczepach już przed końcem roku wyrażały zaniepokojenie w związku ze zmianami w refundacji. Na fali niepokoju były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz komentował sytuację w mediach, zdając się wręcz podsycać poczucie zagrożenia. Straszył podwyżkami i twierdził, iż zmiany „właściwie uniemożliwią prowadzenie terapii transplantologicznej u dzieci”.

Minister Konstanty Radziwiłł zapewnia, iż pacjenci nie ucierpią z powodu zmian na liście leków, ponieważ refundowane będą odpowiednie zamienniki. – Mamy stuprocentową pewność, że leki generyczne – w tym generyczne leki immunosupresyjne – zawierają dokładnie tę samą substancję czynną co leki oryginalne czyli z punktu widzenia skuteczności i bezpieczeństwa stosowania są to te same leki – zadeklarował Radziwiłł. Również Krzysztof Łanda z Ministerstwa Zdrowia powierdził, iż nie ma powodu do niepokojów. – Badania potwierdzają równoważność kliniczną – ogłosił w odpowiedzi na zarzuty Arłukowicza.

MGOT/radiomaryja.pl, tvp.info

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.