Zmiany w kwestii świadczeń

foto: FreeImages
foto: FreeImages

Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych zmienia sposób postępowania w przypadku przekroczenia przez daną rodzinę kryterium dochodowego. Zasada „złotówka za złotówkę” zastąpi odbieranie świadczeń, co ma zachęcić osoby pobierające zasiłki do podejmowania pracy.

Dotychczas przekroczenie progu dochodowego nawet o jedną złotówkę oznaczało całkowitą utratę świadczeń. Zmiany w ustawie mają to zmienić. Od nowego roku w sytuacji, gdy dochód rodziny wykroczy poza ustalone kryteria, rodzina nie straci zasiłków, lecz zostaną one pomniejszone o kwotę, która przekracza próg dochodowy. Obecnie do świadczeń socjalnych uprawnia dochód 674 na osobę w rodzinie (764 zł w przypadku rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi).

– To, co jest ważne, to fakt, że osoby, które straciły świadczenia w tym roku, mogą ponownie złożyć dokumenty i ponownie uzyskać zasiłek od stycznia 2016 r. pomniejszony o tę kwotę, o którą przekroczyły kryterium – dodaje Izabela Przybysz z Instytutu Spraw Publicznych. – Wiele osób zwracało uwagę, że ten mechanizm dosyć mocno obciąża budżet państwa, ale trzeba zwrócić uwagę, że te osoby może będą chętniej podejmowały pracę, czyli będą odprowadzały podatki. A więc miejmy nadzieję, że to raczej wyjdzie na plus niż na minus – dodaje analityczka ISP.

MGOT/wpolityce.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net