Zmiany w ustawie o IPN

foto: Adrian Grycuk, licencja CC BY-SA 3.0 pl via Wikimedia Commons
foto: Adrian Grycuk, licencja CC BY-SA 3.0 pl via Wikimedia Commons

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przygotowują nową ustawę, zmieniającą działania IPN. Instytut ma przejąć kompetencje zlikwidowanych Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Szef klubu Prawa i Sprawiedliwości, Ryszard Terlecki zapowiedział, że projekt trafi do Sejmu w ciągu dwóch miesięcy. Takie zmiany mają wzmocnić Instytut Pamięci Narodowej. Projekt zakłada m.in połączenie z instytucjami, które pełnią podobne funkcje: Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Zmiana nazwy Instytutu nie będzie konieczna.

Nowelizacja ustawy może oznaczać, że powołany zostanie nowy skład Rady IPN. Członków Rady wyłoniłby w świetle obowiązujących przepisów Sejm, Senat i prezydent. Warto zaznaczyć, że w tym roku dobiega końca kadencja obecnego prezesa IPN dr Łukasza Kamińskiego.

Głównymi zadaniami Instytutu są m.in gromadzenie i zarządzanie dokumentami organów bezpieczeństwa państwa, prowadzenie śledztw w sprawie zbrodni nazistowskich i komunistycznych, a także prowadzenie działalności edukacyjnej. Instytut ma przejąć dokumenty z archiwów: MSWiA, UOP, MON, MS, Archiwum Akt Nowych.

Nowelizacja ustawy przewiduje udostępnianie dokumentów zgromadzonych w archiwach służb specjalnych PRL osobom, o których organy bezpieczeństwa zbierały informacje na podstawie celowo i w sposób tajny gromadzonych danych.

Mas/pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net