21 czerwca 2024
HistoriaWiadomości

Znaleziono dwie oryginalne teczki Wałęsy

foto: YouTube
foto: YouTube

W zabezpieczonych w domu Kiszczaka aktach znaleziono dwie pełne teczki – personalną i pracy – tajnego współpracownika o pseudonimie „Bolek”. Znajduje się w nich odręcznie podpisane przez Wałęsę zobowiązanie do współpracy i pokwitowania odbioru pieniędzy. 

Łukasz Kamiński na konferencji IPN powiedział, że wśród dokumentów znalezionych w domu Kiszczaka znajdują się teczka personalna i teczka pracy TW „Bolek” oraz odręcznie podpisane przez Wałęsę zobowiązanie do współpracy. Szef IPN ujawnił, że po otwarciu jednego z sześciu pakietów poddano oględzinom jego zawartość, składającą się z dwóch teczek zapakowanych w papierową paczkę. Paczka była adresowana „Do Dyrektora Archiwum Akt Nowych w Warszawie do rąk własnych”. Łukasz Kamiński wyjawił, że w kopercie znajduje się list z kwietnia 1996 roku, w którym Czesław Kiszczak informuje o przekazaniu do Archiwum Akt Nowych papierów dokumentujących współpracę Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa. List z paczką zawierającą akta nie został jednak nigdy wysłany.

W oryginalnie oprawionej teczce personalnej „Bolka” znajduje się 90 kart dokumentów. Teczka jest podzielona na dwie części zawierającej dwa spisy zawartości dokumentów, odpowiadające stanowi faktycznemu zawartości teczki. W teczce personalnej znajduje się również koperta zawierająca odręczne zobowiązanie do współpracy z SB sygnowane jako: Lech Wałęsa „Bolek”. Wśród dokumentów znajdują się także odręczne podpisane pseudonimem „Bolek” pokwitowania odbioru pieniędzy.

Teczka współpracownika liczy sobie 279 kart, również w oryginalnych oprawach. Znajdują się wśród nich doniesienie TW „Bolka” oraz notatki funkcjonariuszy SB ze spotkań z „Bolkiem”. Niektóre z doniesień są pisane odręcznie i podpisane pseudonimem „Bolek”.

Dokumenty znajdujące się w teczkach pochodzą z lat 1970-1976 i w opinii uczestniczącego w czynnościach eksperta-archiwisty są autentyczne. Obecnie wszystkie poddane oględzinom dokumenty są precyzyjnie opisywane, a po zakończeniu prac zostaną udostępnione zgodnie z procedurami w ustawie o IPN. Kolejne pakiety dokumentów zabezpieczonych przez prokuratora będą poddawane takim samym czynnościom, a następnie udostępniane.

Szy/niezalezna.pl

Dziękujemy, że jesteś z nami! Prosimy o udostępnienie materiału na Twoich mediach społecznościowych oraz obserwowanie nas na Facebooku. Znacząco też pomożesz w dalszym rozwoju portalu wspierając nas dowolną comiesięczną kwotą poprzez zrzutkę.

Możesz także zapisać się na nasz newsletter. Będziesz otrzymywać od nas najciekawsze informacje z ostatnich dni.

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net