Znaleziono szczątki w Puszczy Augustowskiej

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

Badacze IPN odkryli na terenie Puszczy Augustowskiej szczątki dwóch osób. Do ich odkrycia doszło podczas prowadzenia prac dotyczących śledztwa w sprawie obławy augustowskiej. Badania DNA mają pomóc ustalić, czy były to ofiary obławy.

Wiadomo, że badania były przeprowadzane w czwartek i piątek. Miejsce poszukiwań wyznaczyli leśnicy oraz biegły z zakresu kartografii. Szczątki odnaleziono w lesie. Były oznaczone zniszczonym drewnianym krzyżem.

– Po wydobyciu stwierdzono, że jedna z tych osób miała nogi skrępowane kablem, druga miała jedną nogę owinięta długim drutem. Prawdopodobnie tę osobę wciągnięto do rowu przy pomocy tego drutu. Jedna z czaszek była uszkodzona, z tym, że nie jesteśmy w stanie w tym momencie powiedzieć, jaki był powód uszkodzenia i kiedy to nastąpiło. W tej chwili będziemy pobierać materiał DNA z tych szczątków. Trafi on do Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmu w celu dokonania stosowanych porównań mających na celu identyfikację – powiedział Tomasz Danilecki, asystent prasowy oddziału IPN w Białymstoku.

Od ubiegłego roku powstaje baza materiału DNA od bliskich ofiar zbrodni komunistycznych na tym obszarze. IPN prosi o zgłaszanie się w tej sprawie do Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku.

Należy pamiętać, że obława augustowska pozostaje największą, niewyjaśnioną jak dotąd, zbrodnią popełnioną na Polakach po II wojnie światowej. W ramach akcji przeciwko niepodległościowemu podziemiu w 1945 roku zginęło ok. 600 osób.

Mas/radiomaryja.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net