Żołnierze Niezłomni uczczeni w Warszawie

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

Na Cmentarzu Bródnowskim w stolicy odbył się Apel Poległych. Złożono także kwiaty pod pomnikiem poległych i zamordowanych na Wschodzie, znajdującym się na warszawskim Muranowie.

Wydarzenia w stolicy mają związek z obchodami Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypada na 1 marca. W Domu Pielgrzyma „Amicus” obyło się spotkanie z podkomendnymi mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. Udział w nim wzeli również mjr. Marian Pawełczak „Morwa”, Zbigniew Matysiak „Kowboj” oraz Marian Chmielewski „Pomidor”. Obecni w Domu Pielgrzyma mogli również obejrzeć film Ewy Kurek poświęcony „Zaporze”. O 16 obył się, również w Warszawie, koncert zespołu „Forteca”, poświęcony tematyce Żołnierzy Niezłomnych.

Z kolei o 17 w centrum kultury w Łomiankach miała miejsce promocja książki ppłk. Leszka Mroczkowskiego o nazwie „Ostatni list do Matki. Wspomnienia Żołnierza wyklętego”. Za organizację obchodów święta odpowiadało Towarzystwo Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury. Prezes towarzystwa Sławomir Wojdat przez obchody chciał zachęcić dzieci i młodzież do poznania życia żołnierzy wyklętych. – Chcemy pokazać i przedstawić nie tylko postacie, ale też związane z nimi realia epoki, czyli mundury, wyposażenie, broń, jakiej używali „Żołnierze Wyklęci”, ta druga strona, czyli okupanci sowieccy czy żołnierze Ludowego Wojska Polskiego – tłumaczy Wojdat. Stowarzyszenie współpracuje z IPN i grupami rekonstrukcji historii. 1 marca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych od 2010 r.

Joan/kresy.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net