16 czerwca 2024
Wiadomości

Żołnierze wyklęci w miejsce pomnika UB

W Głogowie stanie pomnik ku czci polskiego podziemia niepodległościowego. Do tej pory znajdował się tam obelisk ku chwale funkcjonariuszy MO i UB, którzy polegli w walce o stałość władzy ludowej.

Wniosek o postawienie monumentu żołnierzy wyklętych przez komunistów złożyło Stowarzyszenie Patriotyczny Głogów. Radni przyjęli od razu i jednogłośnie tę uchwałę. Pomnik będzie się znajdował na skwerze przy ulicy Bolesława Krzywoustego. – Dzisiaj po prawie dwóch latach działalności w wielką satysfakcją możemy stwierdzić, że Głogów jest dzisiaj innym miastem, a my jesteśmy twórcami nowego rozdania w jego dziejach. Patriotycznego rozdania – mówi Marcin Marciszak, prezes Stowarzyszenia Patriotyczny Głogów.

Rok temu został przeprowadzony w Głogowie konkurs w ramach budżetu obywatelskiego. Przy rozpoczęciu głosowania było już oczywiste, że to pomnik polskiego podziemia niepodległościowego stanie w miejscu byłego monumentu MO i UB. – Nazywamy głogowskie ulice nazwiskami bohaterów, organizujemy Marsze Pamięci, stawiamy pomniki! Po niespełna dwóch latach działalności, staliśmy się nierozerwalną częścią naszego miasta – podkreśla lider stowarzyszenia.

Lokalizacja nowego pomnika jest nieprzypadkowa. Ma ona pewne ważne przyczyny. – W czasach komunizmu i długo po nim stał tam kamień poświęcony głogowskiej UB-ecji. Zlikwidował go dopiero kilka lat temu były prezydent miasta Jan Zubowski. Niestety, w świadomości głównie starszej części mieszkańców Głogowa to wyjątkowe miejsce kojarzy się ciągle z tym haniebnym kamieniem. Celem naszego stowarzyszenia jest nie tylko pielęgnowanie pamięci, ale także ochrona miasta przed zbrodniczą i kłamliwą propagandą. Dlatego właśnie postawienie pomnika w tym właśnie miejscu to nasz wspólny sukces, dzięki któremu dzisiejsze młode pokolenie skweru przy ul. Wały Chrobrego nie będzie już kojarzyło z jakimś haniebnym kamieniem. Dzisiaj, to miejsce będzie kojarzone z wielką Polską Walczącą, postawioną w hołdzie prawdziwym bohaterom – tłumaczy Marciszak.

AMMO/pch24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net