21 czerwca 2024
Wiadomości

Związek Kynologiczny w Polsce w ogniu krytyki. „Działania ZKwP coraz bardziej odbiegają od tego, do czego ten Związek został stworzony”

Związek Kynologiczny w Polsce to najstarsza organizacja kynologiczna w Polsce, która od 1938 roku zrzesza hodowców i miłośników psów. W ostatnich miesiącach reputacja ZKwP została mocno nadszarpnięta za sprawą nieprawidłowości, które nagłośniły media.

Jak wskazywały liczne portale informacyjne, w lutym tego roku Polski Związek Łowiecki zawiesił współpracę ze Związkiem Kynologicznym w Polsce „w związku z ujawnionymi nieprawidłowościami podczas sędziowania na imprezach kynologicznych”. Z tego powodu imprezy kynologiczne zaplanowane na 2023 rok zostały zawieszone do odwołania. 8 lutego podczas wystąpienia w Sejmie łowczy krajowy Paweł Lisiak wypowiedział się szerzej w tym temacie.

– Mając za sobą całe dekady teorii i praktyki kynologicznej, z całą stanowczością stwierdzam, że hodowla psów rasowych w ZKwP była i wciąż oparta jest wyłącznie o wygląd psa. Zupełnie pomijany jest aspekt cech użytkowych czyli tych, dla myśliwych najważniejszych, warunkujących pracę psa. (…) Ujawniliśmy szereg innych nieprawidłowości np. w wystawianiu certyfikatów użytkowości czy championatów pracy. W tej i innych sprawach zwróciliśmy się pisemnie do ZKwP z prośbą o wyjaśnienia, do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi – stwierdził reprezentant PZŁ.

Więcej szczegółów wyjawił rzecznik Polskiego Związku Łowieckiego Wacław Matysek w odpowiedzi na pytania dziennikarzy.

POMÓŻ NAM POKRYĆ KOSZTY DZIAŁALNOŚCI! KLIKNIJ, BY PRZEJŚĆ DO ZRZUTKI I PRZEKAZAĆ JEDNORAZOWĄ DAROWIZNĘ NA DALSZE FUNKCJONOWANIE

– Dodatkowo ujawniliśmy, że ZKwP organizował imprezy kynologiczne (Bydgoszcz, Kielce), które nie były zatwierdzone przez Polski Związek Łowiecki, nie była również zatwierdzana obsada sędziowska. Co ciekawe niektóre z tych imprez odbyły się pomimo braku jakichkolwiek zgłoszeń, co skutkowało wypłaceniem np. honorariów za sędziowanie. Oprócz tego na niezgłoszonych imprezach wystawiano certyfikaty użytkowości psa myśliwskiego – wskazał przedstawiciel organizacji.

Źle się dzieje w ZKwP

Rzecznik PZŁ ustosunkował się również do faktu wykluczenia członków Komisji Kynologicznej Naczelnej Rady Łowieckiej z szeregów ZKwP. Ponadto skomentował wypowiedź prezesa Polskiego Porozumienia Kynologicznego w kwestii standardów panujących w Związku Kynologicznym w Polsce. Zdaniem Piotra Kłosińskiego „rozrost władz ZKwP spowodował wszędobylskie kolesiostwo”. Co więcej „raziły z daleka nieprawidłowości, nierzetelna ocena wystaw, brak poparcia dla badań genetycznych, co w hodowlach powinno być standardem, majstrowanie przy wyborach władz oddziałowych”.

– My nie jesteśmy w stanie zrozumieć działań ZKwP, a tym bardziej odpowiedzieć, co przyczyniło się do postawienia wniosku o skreślenie członków naszej komisji kynologicznej. Co natomiast tyczy się opinii Piotra Kłosińskiego o ZKwP, to w pełni ją popieramy i twierdzimy, że działania ZKwP co raz bardziej odbiegają od tego do czego ten Związek został stworzony. Jak zatem widać, nie przyjmujemy postawy roszczeniowej ani nie generujemy konfliktu. Naszemu środowisku zależy wyłącznie na tym, aby organizacja, którą przecież stworzyli myśliwi, traktowała nasze Zrzeszenie z należnym szacunkiem. I niezmiennie deklarujemy wolę porozumienia oraz współpracy zgodnie z prawem – wyjaśnił Wacław Matysek.

polskaracja.pl / pzlow.pl

fot. ilustracyjne/fot. Sebastian Pociecha/unsplash.com

Dziękujemy, że jesteś z nami! Prosimy o udostępnienie materiału na Twoich mediach społecznościowych oraz obserwowanie nas na Facebooku. Znacząco też pomożesz w dalszym rozwoju portalu wspierając nas dowolną comiesięczną kwotą poprzez zrzutkę.

Możesz także zapisać się na nasz newsletter. Będziesz otrzymywać od nas najciekawsze informacje z ostatnich dni.

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Teksty partnerskie

Teksty partnerskie. W razie zainteresowania współpracą prosimy o kontakt na adres kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Teksty partnerskie

Teksty partnerskie. W razie zainteresowania współpracą prosimy o kontakt na adres kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net