Nie żyje Zygmunt Bauman

foto: twitter.com/rzeczpospolita
foto: twitter.com/rzeczpospolita

Dla postpeerelowskiej lewicy wybitny socjolog, dla badaczy historii najnowszej – stalinista oraz tajny współpracownik informacji wojskowej PRL. Bauman miał 91 lat.

Przez wzgląd na swoją działalność naukową z lat powojennych Bauman był, zwłaszcza przez środowiska związane z lewicą, traktowany jako wielki badacz, jeden z twórców koncepcji postmodernizmu. Osobę socjologa promowały m.in. „Krytyka Polityczna” i „Gazeta Wyborcza”, na łamach których często publikował. Jednocześnie lewica mocno krytykowała próby ujawnienia prawdy o działalności politycznej Baumana i jego powiązaniach z aparatem komunistycznej władzy oraz zwalczaniem niepodległościowego podziemia, w tym Żołnierzy Niezłomnych.

W latach 40. Bauman studiował w Związku Radzieckim, kilka lat później został członkiem Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, gdzie pełnił funkcje zastępcy ds. polityczno-wychowawczych, a następnie starszego wykładowcy ds. polityczno-wychowawczych w Samodzielnym Pułku Szkolnym KBW w Warszawie. Ostatecznie został szefem Oddziału Propagandy i Agitacji w Zarządzie Politycznym. Należał do PPR. Był również agentem Informacji Wojskowej o pseudonimie „Semjon”.

MGOT/wpolityce.pl, niepoprawni.pl, natemat.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net