Amerykanie nie będą wspierali ofensywy na Krym

Sekretarz stanu Antony Blinken w rozmowie z grupą ekspertów cytowanej przez portal Politico powiedział wczoraj, że „próba odzyskania Krymu przez Ukrainę byłaby dla Putina przekroczeniem 'czerwonej linii’, co mogłoby doprowadzić do niemożliwej do przewidzenia odpowiedzi Rosji”.

Wypowiedź Blinkena wyraźnie wskazuje, że Zachód nie ma w planach odebrania Rosji Krymu. O ile nie jest to szczególnie zaskakujące, tak jest to kolejna wypowiedź ważnego urzędnika USA podważająca prowojenną propagandę i życzeniowe nastroje powszechne w Polsce. Wcześniej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg stwierdził, że wojna na Ukrainie będzie trwała przez długi czas.

– Chociaż zarówno administracja prezydenta Donalda Trumpa, jak i jego następcy Joe Bidena wielokrotnie powtarzały po aneksji Krymu, że należy on do Ukrainy, to Blinken dał do zrozumienia, że Stany Zjednoczone nie uważają, by dążenie do odzyskania półwyspu było w tej chwili mądrym posunięciem, choć nie powiedział tego wprost – podaje „Politico”.

PROSIMY O WSPARCIE NASZYCH CZYTELNIKÓW I SYMPATYKÓW. KLIKNIJ, BY PRZEJŚĆ DO ZRZUTKI

Blinken dodał, że Stany nie zachęcają Kijowa do odzyskania Krymu. Decyzja ta ma należeć wyłącznie do rządu na Ukrainie.

Wypowiedź Blinkena padła po komentarzu gen. Marka Milleya, przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów. Ten jest jawnie sceptyczny wobec planu odzyskania Krymu spod rosyjskiej władzy.

– Podczas gdy dyplomaci i wojskowi USA i NATO nigdy nie wahali się publicznie stwierdzić, że Krym jest częścią Ukrainy, od 2014 roku zrobili niewiele, aby zakwestionować inwazję i okupację półwyspu przez Rosję – zaznacza „Politico”.

Część ekspertów wprost przyznaje, że nie wierzą, aby Kijów próbował odzyskać Krym. Najpewniej podejmie działania mające odizolować półwysep i odciąć od zaopatrzenia.

Zwraca się również uwagę, że przebicie się przez rosyjskie linie obrony na Dnieprze i na Krymie byłoby bardzo trudne nawet, gdyby Ukraina otrzymała duże dostawy artylerii i pojazdów opancerzonych z Zachodu.

gazetaprawna.pl / kontrrewolucja.net

fot. Matty Stern/U.S. Embassy Jerusalem/CC BY 2.0/Flickr

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net