2 kwietnia 2024
Wojskowość

Amerykańskie media: CIA postawiło na Ukrainie 12 baz, to mogło mieć wpływ na rozpoczęcie inwazji

Według „New York Times”, Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) założyła 12 baz szpiegowskich na Ukrainie przy granicy z Rosją. Szkolono w nich m.in. ukraińskich szpiegów. Według źródeł NYT, fakt ten mógł mieć znaczący wpływ na rozpoczęcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

NYT podał, że tajna sieć baz CIA na Ukrainie miała zacząć powstawać w 2016 roku. Tworzono ją w czasie prezydentury Baracka Obamy, Donalda Trumpa i Josepha Bidena.

Początkowo Waszyngton i Kijów niechętnie współpracowali. Obawiano się, że urzędnicy ukraińskiego wywiadu zostaną skompromitowani oraz że ich kontakty sprowokują Moskwę do działań przeciwko Ukrainie.

W 2015 roku ówczesny szef ukraińskiego wywiadu wojskowego, gen. Wałerij Kondratiuk przekazał przedstawicielom placówki CIA plik ściśle tajnych dokumentów. Potem ukraiński wywiad regularnie dostarczał Amerykanom niejawne informacje, by zdobyć zaufanie Waszyngtonu, jak podkreśla NYT.

W efekcie istnienia baz CIA ambasada w Kijowie „stała się najlepszym źródłem informacji, sygnałów i wszystkiego innego na temat Rosji”, jak powiedział redakcji były wysoki rangą urzędnik amerykański. NYT podał również, że krótko przed inwazją Rosji na Ukrainę jeden z szefów rosyjskich służb wywiadowczych miał przekazać Władimirowi Putinowi, że CIA i MI6 kontrolują Kijów. Tworzą też z Ukrainy „odskocznię do operacji przeciwko Moskwie”.

Później Władimir Putin wielokrotnie mówił, że władza na Ukrainie w 2014 roku została zmieniona „przy wsparciu CIA”.

dorzeczy.pl

fot. ilustracyjne / fot. Jan Reinicke / unsplash.com

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net