Bandyci planują prowokację? Chcą użyć broni chemicznej i zrzucić winę na Damaszek

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o planowanym użyciu broni chemicznej przez Komitet Wyzwolenia Lewantu w Idlib i oskarżenia o jej użycie sił lojalnych wobec Assada. Strona rosyjska powołuje się na niewymienione z nazwy źródła.

screen z kwietniowego materiału CBS Evening
screen z kwietniowego materiału CBS Evening/YouTube

Do jednego z miast w prowincji Idlib dostarczono kilka pojemników z chlorem, następnie przerzucono je do sąsiedniej wsi. Rosja twierdzi także, że w operacji bierze udział prywatny brytyjski instruktor.

W środę doradca prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. bezpieczeństwa narodowego, John Bolton zastrzegł, że USA „bardzo mocno” zareagują w razie użycia przez „reżim prezydenta Syrii Baszara al-Assada” broni chemicznej w Idlib.

Według agencji Bloomberg, Bolton powtórzył groźbę w Genewie rozmawiając z sekretarzem rady bezpieczeństwa narodowego Rosji, Nikołajowi Patruszewiczowi. Dodał wówczas, że Stany Zjednoczone są gotowe zareagować z większą siłą, niż wcześniej.

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow oświadczył, że rząd na Kremlu jest „bardzo zaniepokojony” tą groźbą i zasugerował, iż może chodzić o „prowokacje” z użyciem broni chemicznej w Syrii, organizowane przy wsparciu amerykańskich agencji szpiegowskich, co miałoby być pretekstem do nowej operacji militarnej USA w tym kraju.

– Przestrzegamy Waszyngton przed kolejną eskapadą militarną. […] Kiedy sprawy nie układają się po myśli USA i ich sojuszników, przygotowywane są nowe prowokacje – powiedział w rozmowie z Bloomberg Riabkow.

W lipcu Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej po przeprowadzeniu odpowiednich badań stwierdziła, że w Dumie 7 kwietnia użyto chloru. Zachód od razu oskarżył o sprawstwo Damaszek, za co USA, Francja i Wielka Brytania przeprowadziły naloty na cele w Syrii.

W prowincji Idlib wciąż trwają walki z bandytami oraz dżihadystami.

gosc.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.