21 kwietnia 2024
Wojskowość

Bruksela żąda, by Polska przyjęła na granicę Frontex. Czy unijni pogranicznicy powpuszczają masy nielegalnych imigrantów z Białorusi?

– Komisja Europejska domaga się dopuszczenia na granicę z Białorusią swych wysłanników z Brukseli i z przedstawicielstwa w Warszawie. Komisarz Johansson apeluje, by Polska zwróciła się o pomoc Frontexu – czytamy w polskojęzycznym wydaniu portalu „Deutsche Welle”.

– Ochrona wspólnej unijnej granicy wymaga respektowania wspólnych unijnych wartości – informuje DW. Podkreślono, że po śmierci czterech nielegalnych imigrantów na terenie Białorusi przy granicy z Polską Komisja Europejska zmieniła nastawienie do naszego państwa.

Ylva Johansson, komisarz UE ds. wewnętrznych oficjalnie zaapelowała, by rząd w Warszawie przyjął Frontex (Europejską Straż Graniczną i Przybrzeżną) na granicę z Białorusią.

– W naszych rozmowach z Polską, podobnie jak z Litwą i Łotwą, w pełni zgadzamy się, że granica zewnętrzna jest naszą wspólną granicą UE. Ważne jest, aby chronić tę naszą granicę przed agresją reżimu Łukaszenki. I aby to zrobić najlepiej, powinniśmy w pełni wykorzystać wspólne zasoby, takie jak pomoc Frontexu, i powinniśmy to robić w przejrzysty sposób. Pomaga to zapewnić, że przestrzegamy wspólnych wartości i obowiązków UE – przekonywała w środę komisarz Johansson. – Jestem bardzo zasmucona ofiarami śmiertelnymi na granicy polsko-białoruskiej – dodała.

Według nieoficjalnych ustaleń portalu, KE żąda od III RP dopuszczenia Frontexu. Póki co pozytywnej odpowiedzi w tej sprawie nie było. Urzędnicy unijni skarżą się, że brakuje „rzetelnych informacji co do zdarzeń na granicy”.

– Potrzebujemy tam swoich oczu zwłaszcza, że temperatury zaczynają spadać do zera – mówi cytowany przez portal anonimowy pracownik jednej z unijnych instytucji. Skrytykował przy tym stan wyjątkowy przy granicy, który ma utrudniać Brukseli dostęp do informacji.

– Otwarty apel komisarz Yohansson co do Fronteksu w Polsce to pierwszy wyłom w dotychczasowej oficjalnej linii Komisji Europejskiej, która w swych publicznych deklaracjach dotąd w zasadzie bez zastrzeżeń wspierała władze Polski. Zaledwie przed tygodniem Ursula von der Leyen, szefowa Komisji, stawała po stronie trzech krajów w swym „orędziu o stanie Unii” w Parlamencie Europejskim – zaznacza DW.

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net