Były szef sztabu o zwiększeniu liczby żołnierzy: „Istotą jest jakość, nie ilość. Mamy czołgi bez obrony powietrznej. To przygotowanie do Łuku Kurskiego a nie przyszłej wojny”

– Zapowiedzi są fantastyczne. Każdy kraj chciałby być silny siłą swojej armii. Ja nie wierzę, że będzie sytuacja, w której osiągniemy ten poziom – powiedział gen. Mieczysław Gocuł, były szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W RMF FM komentował zapowiedzi zwiększenia liczby żołnierzy Wojska Polskiego. – Chyba budujemy armię na wojnę, która już była. Zakup tak dużej ilości czołgów w sytuacji, gdy nie ma obrony powietrznej, przypomina raczej przygotowania do Łuku Kurskiego niż do przyszłej wojny – ocenił gen. Gocuł.

– Jest to niepotrzebne. Dlaczego nie 300 tys.? Dlaczego nie 500 tys.? Dlaczego nie możemy mieć największej armii w Europie? Po prostu nas nie stać na to. Żeby armia była skuteczna, to nie jest istotą liczebność – istotą jest jakość. Nie stać nas na 250 tys. żołnierzy, dobrze opłaconych, dobrze wyszkolonych, dobrze wyposażonych, z dobrą infrastrukturą, ze wsparciem logistycznym, medycznym – powiedział emerytowany oficer.

Zapytał także, czy zakupy dokonywane przez MON są potrzebne. – Dlaczego kupujemy 250 czołgów, a nie 500? Czy chcemy zrównoważyć konwencjonalny potencjał Federacji Rosyjskiej, która posiada wg mojej wiedzy ponad 20 tys. czołgów? Nie zrównoważymy tego. Całe NATO przez 50 lat starało się ten potencjał konwencjonalny zrównoważyć i się nie udało – podkreślił gen. Gocuł. – Chyba budujemy armię na wojnę, która już była. Zakup tak dużej ilości czołgów w sytuacji, gdy nie ma obrony powietrznej, przypomina raczej przygotowania do Łuku Kurskiego niż do przyszłej wojny – ocenił.

Były wojskowy skrytykował także Antoniego Macierewicza. Według generała, były szef MON „dokonał dewastacji armii bez precedensu”.

– Nie mamy w tej chwili sojuszników militarnych w Europie. Zerwaliśmy współpracę z Niemcami, gdy ministrem obrony Niemiec była Ursula von der Leyen. Nie mamy sojuszników we Francji – powiedział gen. Mieczysław Gocul.

rmf24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net