3 marca 2024
WiadomościWojskowość

Nowy dowódca NATO deklaruje gotowość do walki z Rosją

Foto: Wikimedia Commons
Foto: Wikimedia Commons

Amerykański generał Curtis Scaparrotti został nowym Wodzem Naczelnym Sojuszu Północnoatlantyckiego w Europie. – Stoimy w obliczu wyzwań odradzającej się Rosji i jej agresywnego zachowania, naruszającego międzynarodowe normy – zadeklarował Scaparrotti i dodał, że wojska NATO muszą być „gotowe do walki, jeśli polityka odstraszania nie powiedzie się”.

Generał Scaparrotti został mianowany na szefa NATO w Europie 4 maja w wojskowej siedzibie w Mons na południu Belgii. Jego nominacja zbiegła pojawiła się w momencie, gdy Sojusz uznał, że działania Rosji są „destabilizujące”, wobec czego zrezygnował w dużej mierze z wojskowej i cywilnej współpracy z Moskwą.

Generał Scaparrotti zapowiedział, że będzie się starał o sprowadzenie z USA trzeciej brygady, która będzie miała za zadnie wzmocnić dwie pozostające we  Włoszech i Niemczech. W ten sposób miałby zostać unicestwiony plan redukcji wojsk USA, prowadzony w związku z cięciami budżetowymi i wzrostem zagrożeń na Bliskim Wchodzie. Obecnie w Europie stacjonuje 65 tys. osób personelu amerykańskiego wojska, zaś w okresie zimniej wojny było to ponad 300 tys.

Nominacja Scaparrottiego ma za zadanie uspokoić europejskich sojuszników Stanów Zjednoczonych, którzy obawiają się rosyjskiej agresji. Nowy dowódca stoi teraz przez wyzwaniem postawienia wyraźnej granicy, po której przekroczeniu siły NATO nie będą tolerować agresywnych zachowań Moskwy. Siły rosyjskie rutynowo prowokują okręty NATO w krajach bałtyckich i na Morzu Czarnym od momentu, gdy obie strony rozpoczęły bardziej energiczne ćwiczenia wojskowe w odpowiedzi na wojnę na Ukrainie. Dowództwo NATO obawia się „przypadkowej bezpośredniej konfrontacji”.

Scaparrotti w ubiegłym miesiącu podkreślił w amerykańskiej komisji senackiej, że przeloty rosyjskich są celowo prowokacyjne i niebezpieczne. Generał uważa również, że te „prowokacje” powinny spotkać się ze zdecydowaną reakcją, aby „Rosja wiedziała, że Stany Zjednoczone będą podejmować działania, jeśli życie Amerykanów zostanie zagrożone”. Dodał, że jednym z jego pierwszych działań jako dowódcy sił NATO w Europie będzie przegląd zasad zaangażowanie USA i sił sojuszniczych w razie agresji wroga.

Scaparrotti pełnił m.in. funkcję dowódcy wojsk amerykańskich w Korei Południowej. Wcześniej służył w Iraku i Afganistanie.

Szy/pch24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net