9 kwietnia 2024
Wojskowość

Członek Dumy: „Broń jądrowa będzie użyta w tym konflikcie”. Rosja przeprowadziła ćwiczenia (WIDEO)

Poseł rosyjskiej Dumy Aleksiej Żurawlew przekonywał w rosyjskiej telewizji rządowej, że Rosja użyje w obecnym konflikcie broni jądrowej. Oczywiście, „z winy Zachodu”. Tymczasem jednostki rakietowe rosyjskiej floty w obwodzie Kaliningradzkim przeprowadziły testy pocisków balistycznych Iskander. Jak podkreślają media, mogą one przenosić głowice jądrowe. Oficjalnie ich zasięg obejmuje państwa bałtyckie, większość Polski i wschodnie landy Niemiec, choć nieoficjalnie mogą one sięgnąć znacznie dalej.

Broń jądrowa to zagrożenie, z którym ludzkość musi się borykać już od prawie 80 lat. Choć od czasu zrzucenia tej broni przez Stany Zjednoczone w 1945 roku nigdy ponownie jej nikt nie użył, to jednak zagrożenie z nią związane jest dla świata ogromne.

Tymczasem Rosjanie przeprowadzili testy Iskanderów na jednym z poligonów w obwodzie kaliningradzkim. Jak podało biuro prasowe Floty Bałtyckiej, załoga ćwiczyła m.in. „normy przeładunku pocisków na wyrzutnie samobieżne z dalszym skrytym przemarszem na stanowiska startowe”.

– Rosyjska armia po raz drugi w ciągu miesiąca przeprowadziła próbę użycia taktycznej broni jądrowej bardzo blisko granic krajów Unii Europejskiej. W czwartek w obwodzie kaliningradzkim oddziały jednostki rakietowej korpusu wojsk Floty Bałtyckiej przeprowadziły ćwiczenia z pociskami balistycznymi Iskander – poinformowała agencja Interfax.

Deklarowany zasięg Iskanderów to 500 km. Obejmuje więc prawie całe terytorium Polski, wszystkich krajów bałtyckich, zachodniej Ukrainy i wschodnich Niemiec, włącznie z Berlinem. USA natomiast sądzą, że faktyczny zasięg modelu Iskandera 9M729 ma zasięg większy i może dotrzeć nawet do Europy Zachodniej. Z tego właśnie powodu Waszyngton wycofał się trzy lata temu z układu o rakietach średniego i krótszego zasięgu.

– Ćwiczenia pocisków Iskander w Kaliningradzie odbyły się po raz drugi w tym miesiącu. Na początku maja ministerstwo obrony poinformowało o pojedynczych i grupowych startach wymierzonych w wyrzutnie rakietowe, lotniska, punkty ze sprzętem i centra dowodzenia „konwencjonalnego wroga”. Myśliwce rakietowe wykonały następnie ukryty manewr, aby przećwiczyć wycofanie iskanderów przed uderzeniem odwetowym, które — jak zakłada plan ćwiczeń — mogłoby być atakiem jądrowym. Po wystrzeleniu okrętów Flota Bałtycka ćwiczyła „w warunkach skażenia radiacyjnego i chemicznego” – czytamy na onet.pl.

Członek Dumy sugeruje użycie broni nuklearnej

Ćwiczenia zbiegły się w czasie z wypowiedzią Aleksieja Żurawlewa w telewizji rządowej Rossija 1. Rozmawiano o możliwości użycia broni jądrowej przez Kreml. Jeden z gości programu mówił nawet wprost o wojnie. Należy przypomnieć, że do niedawna było to nieformalnie zakazane w Rosji, zaś wojnę z Ukrainą nazywano „specjalną operacją wojskową”.

– Ludzie, jeśli wy nas zmusicie do użycia broni nuklearnej, nie będziemy mieli wyboru – mówił Żurawlew. – Obecnie w polskich centrach treningowych (Ukraińcy – red.) są szkoleni do używania najnowszej broni NATO. Jak myślicie, co będzie tutaj stacjonować? My cały czas niszczymy to, co jest tutaj teraz. Sami zaczynamy doświadczać trudności, a tu nagle pojawia się nowa broń i nadchodzi wyszkolony personel. Czym będziemy ich niszczyć? – kontynuował.

Następnie ocenił, że Rosja nie jest ekonomicznie gotowa na prowadzenie tej wojny. – Prowadzimy specjalną operację wojskową. Ponieważ to nie jest wojna, koperty ciągle nie zostały otwarte. Kto i co powinien robić? Nikt tego nie wie – mówił.

– Prowadzimy specjalną operację wojskową, ale ja uważam, że to wojna. Jak wszyscy wiemy, to nie jest wojna przeciwko Ukrainie, to jest wojna z Zachodem – powiedział Aleksiej Żurawlew. Dodał, że broń jądrowa nie zostanie przez Zachód użyta przeciwko Rosji, gdyż ten jest – jego zdaniem – „zbyt słaby” by to zrobić.

onet.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net