Desperacki apel. Ukraina chce włączyć do wojny inne państwa, w tym Polskę? „Dajcie nam chociaż kilka samolotów” (WIDEO)

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do Zachodu o „zamknięcie nieba nad Ukrainą” albo przekazanie „chociaż kilku samolotów”. Wcześniej komunikaty ukraińskiego dowództwa prowokowały sytuację, przez którą Polska mogłaby zostać włączona do wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Cały świat widzi, że sankcje przynoszą efekty. Prosiłem o to wsparcie na długo przed wybuchem wojny. Teraz proszę o zamknięcie nieba nad Ukrainą. Jeśli nie macie na to siły – dajcie mi chociaż kilka samolotów bojowych, abym mógł dać właściwą odpowiedź agresorowi – powiedział Zełenski cytowany przez onet.pl.

– Moim zdaniem to desperacka próba wciągnięcia innych państw do wojny. A to oznacza, że jest z Ukrainą bardzo źle – skomentował na Twitterze założyciel naszego portalu Dominik Cwikła.

Ukraina mogła wcześniej chcieć sprowokować włączenie Polski do wojny, być może przy wielkiej chęci ze strony warszawskiego rządu. – Jeśli zajdzie taka konieczność myśliwce będą mogły stacjonować na polskich lotniskach, z których ukraińscy piloci będą wykonywać misje bojowe – poinformowało w poniedziałek Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy cytowane przez TVP Info. Informacja ta do chwili obecnej znajduje się na oficjalnym profilu dowództwa.

Za TVP informację przekazało wiele innych mediów. Bardzo szybko komunikat podchwyciły media rosyjskie, alarmując o możliwym udziale Polski w wojnie. Media reżimowe na krótką chwilę zdjęły ze strony informacje, po czym opublikowały ją ponownie, ale bez cytowania fragmentu o udostępnianiu lotnisk.

– Nasze wsparcie dla Ukrainy ma szeroki charakter. Zapewniamy pomoc humanitarną, przyjmujemy uchodźców i dostarczamy sprzęt. Ze względów bezpieczeństwa nie możemy jednak przekazywać opinii publicznej wszystkich szczegółów. Bezpieczeństwo Polski jest najważniejsze – napisał na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.

Z kolei Kancelaria Premiera pytana przez dziennikarzy o zapowiedzi strony ukraińskiej, odmówiła komentarza. Nie potwierdzamy, ani nie będziemy tego komentować. […] Obecnie wiadomości dotyczące wojska są objęte najwyższymi klauzulami tajności – powiedział „Interii” bliski współpracownik premiera Mateusza Morawieckiego.

Później prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem powiedział, że „nie wysyłamy naszych samolotów na Ukrainę, bo to oznaczałoby ingerencję militarną w konflikt toczący się na Ukrainie. NATO nie jest stroną konfliktu”. – Udzielamy pomocy, przede wszystkim humanitarnej, natomiast nasze samoloty w tej chwili nie latają na Ukrainę – przekonywał prezydent Duda. Moim zdaniem jest to jednak unikanie odpowiedzi na pytanie, czy Ukraińska strona kłamie, a my zadeklarowaliśmy udostępnienie lotnisk dla ich maszyn do celów bojowych?

Z kolei wczoraj Macgregor, były pułkownik amerykańskiej armii w programie Tuckera Carlsona w Fox News twierdził, że celem wizyty sekretarza NATO było powstrzymanie Polski od zaangażowania siebie – czyli członka NATO – w wojnę ukraińsko-rosyjską. Z wypowiedzi wynika, że to Polska zaoferowała takie wsparcie Ukrainie.

– Jeśli MacGregor mówi prawdę – podkreślam: jeśli – to rządzą nami szaleńcy. Groźni szaleńcy. Oczywiście opieram się na nagraniu – napisał na Twitterze publicysta „DoRzeczy” Łukasz Warzecha. Rzecznik rządu Piotr Mueller odpowiedział, że słowa Macgregora nie są prawdziwe.

Dzisiaj Dowództwo Generalne poinformowało w języku polskim i angielskim, że „wszystkie samoloty Mig-29 polskich sił powietrznych przebywają na swoich macierzystych lotniskach”. Podkreślono, że „to jedyna prawdziwa informacja”.

twitter.com / tvp.info / facebook.com / kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net