26 kwietnia 2024
Wojskowość

Gen. Grosset: Schrony w Polsce można traktować w kategoriach muzealnych

– Schrony, które mamy, można bardziej traktować w kategoriach muzealnych, pewnych ciekawostek – stwierdził były wiceszef Obrony Cywilnej Kraju gen. Ryszard Grosset w „Gościu Radia ZET”.

Gen. Grosset odpowiedział na pytanie, w jakim stanie są schrony w Polsce. Jak stwierdził, „ostatnia taka uczciwa inwentaryzacja była robiona w 2012 roku”.

– Myślę, że te, które mamy można bardziej traktować w kategoriach muzealnych, pewnych ciekawostek – powiedział gen. Grosset. Dodał, że schrony obecnie mogą – teoretycznie – pomieścić „mniej więcej ok. 3 proc. ludności”.

Zwrócił także uwagę, że w schrony miały „służyć izolacji od skażeń atmosfery”.

– Dziś tę izolację są nam w stanie zapewnić zwykłe okna, które umożliwiają odcięcie pomieszczenia od atmosfery – przekonywał gen. Grosset.

– W dzisiejszych czasach przestajemy mówić o ewakuacji z pomieszczeń w kontekście zagrożeń chemicznych czy atmosfery, zaczynamy mówić raczej o ewakuacji pionowej – kontynuował. Dodał że warszawskie metro „mogłoby posłużyć za schron”, choć nie wszystkie stacje są przystosowane do tej funkcji. Natomiaat „jako schrony przeciwodłamkowe” mogą posłużyć „wszystkie stacje metra, wszystkie garaże podziemne w supermarketach, przejścia podziemne”.

W dalszej części rozmowy zaś gen. Ryszard Grosset zaproponował stworzenie aplikacji na telefon. Miałaby ona na podstawie naszej lokalizacji wskazywać najbliższy schron. Ponadto zwrócił uwagę na ukraińskie przygotowanie zwykłych ludzi do obrony cywilnej.

– Od 2014 roku Ukraina odrobiła kolosalną lekcję w zakresie ustalania procedur postępowania społeczeństwa w przypadku zagrożenia wojennego, ale też lekcję w zakresie tworzenia obrony cywilnej i uczenia ludzi wzorców zachowań, adekwatnych do rodzaju zagrożeń. […]. Zająłbym się czymś, co nazywa się edukacją dla bezpieczeństwa. To powinien być proces, wtłaczanie nam w głowę odpowiednich zachowań w sposób odpowiedni do naszego wieku – mówił gen. Grosset.

– Od Ukraińców moglibyśmy nauczyć się procesów edukacji dla bezpieczeństwa. Byłem kiedyś w kinie w Kijowie i przed filmem wyświetlono film instruktażowy nt. zachowań w przypadku zagrożeń militarnych, w roku 2016-17 – dodał były wiceszef Obrony Cywilnej Kraju.

Ocenił także, że „istotna jest umiejętność posługiwania się bronią”, którą „powinni posiąść wszyscy”. Jednak biorąc pod uwagę najnowszy projekt o broni i amunicji, na to niestety się nie zanosi.

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net