GRU odpowiedzialne za wybuchy składów amunicji także w Bułgarii? Trwa śledztwo

– Bułgarska prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie czterech wybuchów w zakładach i magazynach wojskowych; istnieje uzasadnione przypuszczenie, że sprawcami byli oficerowie rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU – powiedziała rzecznik bułgarskiej prokuratury Sijka Milewa.

Do eksplozji doszło w latach 2011, 2012 oraz 2015. W każdym przypadku najpierw wybuchł pożar, w efekcie czego ewakuowano pracowników, następnie zaś dochodziło do eksplozji. Rzecznik zaznaczyła, że te „prawdopodobnie były wywoływane zdalnie”.

W wyniku eksplozji nikt nie zginął. Za każdym razem jednak niszczono amunicję firmy EMCO, która należy do Emiliana Gebrewa, biznesmena z branży zbrojeniowej. Milewa zaznaczyła, że śledztwo w tej sprawie prowadzone jest od kilku lat. Prokuratura zaś współpracuje z zagranicznymi służbami, od niedawna również czeskimi.

To przedostatni dzień! Wesprzyj rozwój niezależnych, bezpartyjnych mediów. KLIKNIJ TUTAJ i przejdź do zrzutki. Za każdą wpłatę serdecznie dziękujemy!

– Na podstawie informacji otrzymanych dzięki międzynarodowej współpracy, a także dzięki skoordynowanym, wspólnym działaniom z Państwową Agencją Bezpieczeństwa Narodowego (kontrwywiadem) można wysnuć uzasadniony wniosek, że wybuchy te były powiązane (…) z próbami otrucia trzech bułgarskich obywateli oraz poważnymi przestępstwami na terytorium innych państw – powiedziała rzecznik prokuratury Sijka Milewa.

Dochodzenie dotyczy sześciu osób, które podejrzewa się o przynależność do GRU. Kilka z nich łączy się również z próbą otrucia Gebrewa w 2015 roku. Bułgarscy śledczy uważają, że celem działań miałoby być zablokowanie dostaw broni na Ukrainę oraz do Gruzji.

rmf24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.