11 grudnia 2023
Wojskowość

HRW potwierdza użycie przez Izrael białego fosforu. To zakazana broń, ale media nie krytykują Tel Awiwu, jak krytykowały Kreml (WIDEO)

Human Rights Watch (HRW) ustaliło, że wojsko izraelskie do ataków na Strefę Gazy i Libię użyło białego fosforu. Broń ta stwarza ogromne zagrożenie dla cywilów i narusza prawo humanitarne. Wcześniej o używanie białego fosforu oskarżano Rosję i robiono z tego powód do potępienia państwa.

Nagrania izraelskich ataków z 10 i 11 października pokazują użycie białego fosforu, jak podkreśliła HRW.

– Wykorzystanie białego fosforu w Strefie Gazy, w jednym z najgęściej zaludnionych obszarów na świecie, zwiększa ryzyko dla ludności cywilnej i narusza międzynarodowe prawo humanitarne o ich narażaniu na niepotrzebne ryzyko – stwierdziła HRW.

Biały fosfor to niezwykle trująca substancja. Dla człowieka śmiertelna dawka wynosi 0,1 g. Ponadto jest to silnie łatwopalny środek. Używa się go w niektórych bombach i rakietach.

Płonący fosfor osiąga temperaturę 1,3 tys. st C. Jest niezwykle trudny do ugaszenia.

HRW przypomina, że Izrael wcześniej również używał białego fosforu do atakowania Strefy Gazy w 2009 roku. Cztery lata później izraelska armia zobowiązała się do zaprzestania broni fosforowej.

– Wyjątkiem miały być dwa przypadki, które ujawniono tylko izraelskim sędziom – podaje HRW.

Konwencja Genewska zakazuje używania białego fosforu w obszarach gęsto zaludnionych. Prawo międzynarodowe dopuszcza używanie takiej broni wyłącznie w celu oświetlenia lub zamglenia.

Wojsko izraelskie milczy na temat tych oskarżeń. Nakazało jednak ewakuację mieszkańcom Gazy. TUTAJ więcej na ten temat.

Wcześniej o użycie białego fosforu oskarżano Rosję. Miała użyć go chociażby w Bachmucie. Możliwość użycia tej broni media mętnego nurtu podawały w tonie potępienia.

– Użycie amunicji fosforowej przeciwko ludności cywilnej jest stanowczo zabronione przez Protokół III do Konwencji o pewnych rodzajach broni konwencjonalnej. Jej użycie jest zbrodnią wojenną – podawał chociażby portal rmf24.pl w maju.

W przypadku Izraela, media mętnego nurtu są zdecydowanie bardziej ostrożne w krytyce.

onet.pl / rmf24.pl / kontrrewolucja.net

fot. YT/The Star

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net