9 kwietnia 2024
Wojskowość

Inwazja na Tajwan. Podano datę

Szef tajwańskiej dyplomacji Joseph Wu ogłosił, że inwazja na wyspę ze strony Chin może nastąpić w 2027 roku. Wówczas obecny szef Pekinu Xi Jinping będzie starał się o przedłużenie swojego panowania i może napaść na wyspę, by pozostawić po sobie „trwałe dziedzictwo”.

Pekin uznaje Tajwan za swoje terytorium. Oficjalnie zapowiada w tym kontekście „odzyskanie kontroli” nad wyspą, włącznie z możliwością użycia sił zbrojnych do tego celu.

Sytuacja wokół Tajwanu jest napięta bardziej, niż w poprzednich latach. Niemal codziennie chińskie myśliwce lecą w kierunku wyspy.

– Sytuacja w ubiegłym roku była znacznie gorsza niż w dwóch poprzednich – powiedział Joseph Wu, szef tajwańskiej dyplomacji w rozmowie ze „Sky News”.

Dodał, że obecny status wyspy „może nie trwać wiecznie”. Telewizja zaznaczyła, że „to rzadko wyrażane przez przedstawicieli władz w Tajpej stanowisko oznacza, że Tajwan może zostać zajęty przez Chiny lub formalnie ogłosić niepodległość”.

Wu wskazał, że 2027 roku to „data, na którą należy uważać”. Wówczas Xi Jinping będzie obejmował czwartą kadencję sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin.

– Jeżeli Xi nie będzie mógł się pochwalić osiągnięciami z trzech poprzednich kadencji, to może starać się zawalczyć o swoje dziedzictwo w inny sposób – powiedział Joseph Wu.

Dodał, że Pekin może próbować wywołać kryzys międzynarodowy, by odwrócić uwagę społeczeństwa od niepowodzeń w polityce wewnętrznej oraz trudnej sytuacji ekonomicznej.

– Obawiamy się, że wówczas Tajwan może stać się kozłem ofiarnym – podkreślił.

Joseph Wu zwrócił też uwagę na zwiększoną aktywność pekińskiego wojska wokół wyspy. Tylko z tej przyczyny może dojść do „niebezpiecznych incydentów”.

– Często wiele drobnych wypadków może ostatecznie wywołać wielką wojnę – powiedział Wu.

radiozet.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net