Islamiści szykują nową ofensywę w Nigerii. Boko Haram traci wpływy, zyskuje Państwo Islamskie

– W Nigerii postępuje konsolidacja miejscowych islamistów. W ostatnich dniach lokalna gałąź Państwa Islamskiego zdobyła dominację nad konkurencyjnym ugrupowaniem Boko Haram. Teraz islamiści mogą się skupić na walce z armią rządową i poszerzaniem kontroli nad Nigerią. Będą też dążyli do połącznia się z ugrupowaniami Państwa Islamskiego działającymi w krajach Sahelu – powiedział Wassim Nasr, dziennikarz „France 24” specjalizujący się w afrykańskim dżihadzie.

Jak powiedział dziennikarz, sześć lat temu Boko Haram, czyli dotychczas największa siła islamistyczna w kraju chciała współpracować z Państwem Islamskim. Jednak nawet dla Państwa Islamskiego nigeryjscy islamiści okazali się być zbyt radykalni.

– Wykorzystywało na przykład dzieci do samobójczych zamachów bombowych czy stosowało represje względem samych muzułmanów, przez co zrażało do siebie lokalną ludność. Ponieważ Boko Haram nie zrezygnował z tych praktyk, Państwo Islamskie postanowiło je zlikwidować. 6 czerwca potwierdzono wiadomość o zabiciu przywódcy Boko Haram Abubakara Shekau i rozproszeniu jego oddziałów – mówił Wassim Nasr z F24.

– Dziś Boko Haram nie stanowi już znaczącej siły, zarówno pod względem liczby bojowników, jak i kontrolowanego terytorium. Aktualnie niemal cały region znajduje się pod kontrolą Państwa Islamskiego, które w porównaniu do Boko Haram jest o wiele lepiej zorganizowane i bardziej profesjonalne pod względem militarnym, i mniej ekstremistyczne. Posiada też zaplecze organizacyjne, którym Boko Haram nie dysponowało. Teraz kiedy wojna między konkurencyjnymi ugrupowaniami islamistów została zakończona, Państwo Islamskie będzie się mogło w pełni skoncentrować na realizacji swoich celów. A działa z większym profesjonalizmem i jest wspierane dostawami z centrali Państwa Islamskiego – wyjaśnił Nasr.

vaticannews.va

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.