22 września 2023
Gospodarka i prawoWojskowość

Litwa wstrzymała tranzyt do Kaliningradu. Rosja stawia żądania i rozpoczyna ćwiczenia wojskowe

Litwa wstrzymała transport kolejowy do Kaliningradu przez swoje terytorium. Kreml zażądał zniesienia blokady, zaś w obwodzie kaliningradzkim wojsko rozpoczęło ćwiczenia.

– Zakaz tranzytu kolejowego stali i wyrobów z metali żelaznych między Kaliningradem a Rosją przez Litwę nie wynika z decyzji władz w Wilnie, lecz z sankcji Unii Europejskiej nałożonej na Rosję z powodu jej inwazji na Ukrainę – oświadczył wczoraj Gabrielius Landsbergis, szef litewskiego MSZ.

Z kolei rosyjskie MSZ poinformowało, że litewski charge d’affaires w Rosji Virginija Umbrasiene została wezwana do ministerstwa. W komunikacie podano, że Kreml ostro zaprotestował przeciwko decyzji Wilna i zażądał zniesienia ograniczeń w tranzycie.

– Rosja odpowie na to Litwie w najbliższych dniach – ogłosił rzecznik prezydenta Dimirij Pieskow.

Według serwisu ukranews.com, zaraz po decyzji o blokadzie tranzytu Rosja miała rozpocząć ćwiczenia w obwodzie kaliningradzkim. Ma wziąć w nich udział około 1 tys. żołnierzy i ponad 100 jednostek sprzętu wojskowego. Ćwiczone są m.in. obsługa wyrzutni rakiet oraz systemów artyleryjskich.

Mieszkańcy obwodu wpadli w zakupową panikę z powodu możliwości braku niektórych towarów z powodu blokady. „Moscow Times” wskazuje, że szczególny nacisk położono na materiały budowlane i gaz.

– Fala masowego wykupywania towarów przetoczyła się przez obwód kaliningradzki po tym, jak blokada kolejowa wprowadzona w sobotę przez sąsiednią Litwę zagroziła izolowaniem rosyjskiej strategicznej eksklawy nad Bałtykiem – podaje portal.

Mieszkaniec Kaliningradu Paweł Tatarincew miał powiedzieć, że „pierwszego dnia blokady wszyscy zaczęli wykupywać wszystko”, ale nazajutrz sytuacja się uspokoiła.

wp.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net