Litwa wstrzymała tranzyt do Kaliningradu. Rosja stawia żądania i rozpoczyna ćwiczenia wojskowe

Litwa wstrzymała transport kolejowy do Kaliningradu przez swoje terytorium. Kreml zażądał zniesienia blokady, zaś w obwodzie kaliningradzkim wojsko rozpoczęło ćwiczenia.

– Zakaz tranzytu kolejowego stali i wyrobów z metali żelaznych między Kaliningradem a Rosją przez Litwę nie wynika z decyzji władz w Wilnie, lecz z sankcji Unii Europejskiej nałożonej na Rosję z powodu jej inwazji na Ukrainę – oświadczył wczoraj Gabrielius Landsbergis, szef litewskiego MSZ.

Z kolei rosyjskie MSZ poinformowało, że litewski charge d’affaires w Rosji Virginija Umbrasiene została wezwana do ministerstwa. W komunikacie podano, że Kreml ostro zaprotestował przeciwko decyzji Wilna i zażądał zniesienia ograniczeń w tranzycie.

– Rosja odpowie na to Litwie w najbliższych dniach – ogłosił rzecznik prezydenta Dimirij Pieskow.

Według serwisu ukranews.com, zaraz po decyzji o blokadzie tranzytu Rosja miała rozpocząć ćwiczenia w obwodzie kaliningradzkim. Ma wziąć w nich udział około 1 tys. żołnierzy i ponad 100 jednostek sprzętu wojskowego. Ćwiczone są m.in. obsługa wyrzutni rakiet oraz systemów artyleryjskich.

Mieszkańcy obwodu wpadli w zakupową panikę z powodu możliwości braku niektórych towarów z powodu blokady. „Moscow Times” wskazuje, że szczególny nacisk położono na materiały budowlane i gaz.

– Fala masowego wykupywania towarów przetoczyła się przez obwód kaliningradzki po tym, jak blokada kolejowa wprowadzona w sobotę przez sąsiednią Litwę zagroziła izolowaniem rosyjskiej strategicznej eksklawy nad Bałtykiem – podaje portal.

Mieszkaniec Kaliningradu Paweł Tatarincew miał powiedzieć, że „pierwszego dnia blokady wszyscy zaczęli wykupywać wszystko”, ale nazajutrz sytuacja się uspokoiła.

wp.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net