2 marca 2024
Wojskowość

MON rozważa przyjmowanie do armii zmiennopłciowców

– MON analizuje możliwość zmian dotyczących przyjmowania do wojska osób transpłciowych – ustalił portal gazeta.pl. Według obecnych przepisów, osoby takie uznawane są za niezdolne do służby wojskowej.

W rozporządzeniu ministra obrony narodowej w kwestii orzekania o zdolności do służby wojskowej „transseksualizm” oraz „obojnactwo” figurują jako „choroba i ułomność”. W 2020 roku interweniował w tej sprawie Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

RPO apelował do ówczesnego szefa MON Mariusza Błaszczaka, by zmieniono przepisy. Jak twierdził Bodnar, zmiennopłciowcy „mają obecnie utrudniony dostęp do służby wojskowej”.

– „Transseksualizm” i „obojnactwo” są wymienione jako choroby będące podstawą do orzeczenia przez komisję kategorii „E” lub „N” oznaczających całkowitą, trwałą lub czasową niezdolność do czynnej służby wojskowej. Do Rzecznika Praw Obywatelskich są kierowane związane z tym skargi od obywateli – pisał RPO.

Przypomniał, że w 2018 roku skompromitowana WHO usunęła zmiennopłciowość z listy zaburzeń psychicznych. Również i w Polsce za rządów PiS prawie wycofano zakaz służby wojskowej dla zmiennopłciowców. W 2017 roku w projekcie rozporządzenia opublikowanym przez Rządowe Centrum Legislacji zmiennopłciowość usunięto z wykazu chorób i ułomności.

MON ostatecznie wycofało się jednak ze zmian. Jak się okazuje, teraz ten powraca.

– Propozycje zmian w sprawie orzekania o zdolności do służby wojskowej i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w sprawach osób transseksualnych i osób interpłciowych były zgłaszane w uzgodnieniach wewnątrzresortowych, jednak nie zostały one zaakceptowane przez ówczesne kierownictwo MON – przekazał Wydział Prasowy Centrum Operacyjnego MON portalowi gazeta.pl.

– Pragniemy jednak zapewnić, że problem utrudnionego dostępu do służby wojskowej dla osób transseksualnych i osób interpłciowych traktujemy poważnie i analizujemy możliwość zmian zapisów w tym zakresie – podkreślono.

Krótko mówiąc, MON rozważa możliwość przyjmowania do służby wojskowej zmiennopłciowców. I rozważania te pojawiają się w momencie, gdy jednocześnie twierdzi się, iż lada moment może wybuchnąć wojna NATO-Rosja.

gazeta.pl

fot. ilustracyjne/fot. Wiki

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net