21 maja 2024
Wojskowość

Musk wyłączył Starlink Ukrainie w okolicach Krymu. USA i „Europa” finansują rząd w Kijowie

Elon Musk nakazał swoim inżynierom odcięcie systemu Starlink Ukrainie w pobliżu Krymu, czym zakończył ukraińskie ataki w tamtym regionie. Decyzja wynikała z powodu jego obaw, że w Rosja w odwecie za działania Ukrainy wywoła nuklearny kataklizm.

Informacja pojawiła się w książce „Elon Musk”. To biografia miliardera, której autorem jest Walter Isaacson, który zasłynął z biografii o innych miliarderach i sławnych osobach.

– Musk obawiał się, że Rosja w odwecie za dostarecznie Ukraińcom Starlinków przeprowadzi „mini-Pearl Harbor”, jak to ujął. Bojąc się użycia przez Rosję broni nuklearnej,  Musk  wolał udaremnić atak Ukraińców – podaje „Rzeczpospolita” na swojej stronie.

– Starlink nie miał być zaangażowany w wojny. Miał  umożliwić ludziom oglądanie Netflixa, relaks, korzystanie z Internetu w szkole i robienie dobrych, spokojnych rzeczy, a nie ataki dronów – stwierdził Musk w rozmowie z Isaacsonem.

– Gdy ukraińskie drony podwodne wyposażone w materiały wybuchowe zbliżyły się do rosyjskiej floty u wybrzeży Krymu,  utraciły łączność i nieszkodliwie zostały wyrzucone na brzeg – napisał autor biografii.

Wicepremier Ukrainy Mychajło Fiodorow miał błagać Muska, by przywrócił łączność dla podwodnych dronów. Miliarder odparł, że jest pod wrażeniem podwodnych dronów, ale nie włączyłby ponownie zasięgu satelitarnego Starlink dla Krymu, bo Ukraina „posuwa się teraz za daleko i doprowadzi do strategicznej porażki”.

Musk zamierzał też wyłączyć Starlink dla Ukrainy, ponieważ firma nie zarabiała. Podkreślał, że inne firmy otrzymują pieniądze podatników, tymczasem SpaceX wykłada pieniądze, by finansować rząd w Kijowie. Informację na ten temat podało CNN w październiku.

Po nagłośnieniu sprawy, Elon Musk uległ opinii lewackich mediów i zapowiedział dalsze finansowanie Kijowa.

– Do diabła z tym… mimo że Starlink wciąż traci pieniądze, a inne firmy dostają miliardy dolarów podatników, my po prostu nadal będziemy bezpłatnie finansować rząd Ukrainy – napisał na Twitterze Elon Musk.

Formalna prezes SpaceX Gwynne Shotwell była wściekła z powodu tego tłita.

– Pentagon miał do wręczenia mi czek na 145 milionów dolarów, dosłownie. Wtedy Elon uległ bzdurom na Twitterze i hejterom z Pentagonu, którzy ujawnili tę historię – powiedziała cytowana w biografii Muska Shotwell, prezes SpaceX.

Ostatecznie jednak firma miała wynegocjować porozumienie z „rządami Stanów Zjednoczonych i Europy” – zapewne „Rzeczpospolitej” chodziło tutaj o Unię Europejską – w ramach którego te miały zapłacić za zamontowanie kolejnych 100 tys. nowych anten satelitarnych na początku obecnego roku. Tak więc najpewniej również i Polacy sfinansowali montaż prawdopodobnie najlepszego komercyjnego Internetu na Ukrainie.

rp.pl / kontrrewolucja.net

fot. YT/World Government Summit

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net