Nowe żądania Ukrainy. Kijów chce, by brytyjskie czołgi trafiły do nich, a nie do Polski

– Szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba chce, żeby Wielka Brytania przekazała swoje czołgi Ukrainie bezpośrednio, zamiast wypożyczania ich Polsce w zamian za T-72 przekazane Ukrainie – podaje portal kresy.pl. – Potrzebujemy czołgów, ale zachodnich, i artylerii rakietowej… Nie możemy już dłużej polegać na dostawach broni z czasów sowieckich na Ukrainę. To się kończyło, koniec tematu. Potrzebny nam kompleksowy program przejścia do broni według standardów NATO – mówił szef ukraińskiej dyplomacji, Dmytro Kułeba.

Kułeba w rozmowie ze „Sky News” przekonywał, że Ukraińcy mogą sami wyzwolić Mariupol, jeśli otrzymają odpowiednią broń.

– Nie potrzebujemy [do tego – red.] żołnierzy NATO, potrzebujemy broni – mówił minister Kułeba.

Zapytano go następnie, czy Ukraina otrzymuje broń od Zachodu. Dmytro Kułeba odparł, że – jego zdaniem – od początku rosyjskiej inwazji NATO nie funkcjonuje całościowo w sprawie Ukrainy.

– Widzimy, że niektórzy sojusznicy [NATO – red.] przysyłają nam broń. Ale nie widzimy, żeby cały Sojusz nad tym pracował – ocenił Kułeba i dodał, że NATO „nie działa tu efektywnie”.

– Oni przyznali, że w kwestii przeciwstawiania się rosyjskiej agresji, nie mogą działać jako sojusznicy. Niektórzy sojusznicy [członkowie NATO – red.] są bardziej aktywni niż inni. Rola takich państw, jak Wielka Brytania, USA, Polska, Turcja ma kluczowe znaczenie, ale nie widzę, by NATO działało jako sojusz – kontynuował szef ukraińskiej dyplomacji.

Jako sprzęt pierwszej potrzeby Kułeba wskazał wieloprowadnicowe systemy artylerii rakietowej (MLRS). – Potrzebujemy czołgów, ale zachodnich. Nie chcemy już więcej starych, sowieckich czołgów. Potrzebujemy zachodnich czołgów. Ale najpotrzebniejsze, najpilniejsze są MLRS – mówił ukraiński polityk. – Ale jedna rzecz jest jeszcze ważniejsza. Nie możemy już dłużej polegać na dostawach broni z czasów sowieckich na Ukrainę. To się kończyło, koniec tematu. Potrzebny nam kompleksowy program przejścia od broni posowieckiej do broni według standardów NATO – podkreślił. – Stracimy pewne ukraińskie terytoria, a wojna potrwa dłużej niż powinna, jeśli nie dostaniemy całej tej broni na czas – przekonywał Kułeba.

„Sky News” podało również, iż ukraiński minister spraw zagranicznych powiedział, że Zjednoczone Królestwo „musi przekazać brytyjskie czołgi Ukrainie bezpośrednio, zamiast wypożyczać je Polsce, by ta mogła spokojnie oddać Kijowowi polskie czołgi z czasów sowieckich”.

– Potrzebujemy, by brytyjskie czołgi zostały przekazane bezpośrednio na Ukrainę – podaje news.sky.com.

kresy.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net