18 maja 2024
Wojskowość

Obietnice: Za przekazanie czołgów Ukrainie otrzymamy amerykańskie „Abramsy”. Rzeczywistość: KUPIMY „Abramsy”

Szef MON Mariusz Błaszczak potwierdził, że uzgodniono umowę dotyczącą zakupu 116 czołgów „Abrams”. Wcześniej przekonywano, że za przekazanie naszych czołgów Ukrainie my otrzymamy czołgi amerykańskie.

Informacyjna Agencja Radiowa podała, że na początku przyszłego roku zaczną się dostawy amerykańskich czołgów, które zakupimy od Waszyngtonu. Umowę potwierdził Błaszczak.

Są to czołgi, które mają uzupełnić nasze braku po tym, jak Warszawa przekazała Kijowowi 240 czołgów T-72. I tu pojawia się problem, ponieważ jeśli szef MON nie kłamie, to de facto znowu wykorzystano nasze pieniądze w obcej sprawie.

Według wcześniejszych zapowiedzi, hucznie zresztą powtarzanych przez władze w Warszawie, czołgi „Abrams” miały być przekazane Polsce w zamian za to, że rząd przekaże nasze T-72. Tymczasem okazuje się, że my czołgów nie otrzymamy, a tylko je zakupimy, w dodatku w mniejszej ilości, niż wysłaliśmy.

– Miały być za friko i tyle samo, a nie o połowę mniej w stosunku do tego, co daliśmy ukrom. Poliński rząd dyzmokratyczny jak zwykle robi świetne interesy – skwitował publicysta historyczny Radosław Patlewicz na Twitterze.

Bardzo ważne jest również, które konkretnie czołgi zostaną przekazane Polsce.

– W ostatnich latach ze służby w Korpusie Piechoty Morskiej wycofano kilkaset czołgów Abrams w wersji M1A1. Te jednak, mimo pewnej modernizacji, mają słabsze parametry od pojazdów używanych przez US Army. Dotyczy to m.in. opancerzenia czy systemu kierowania ogniem. W opinii serwisu Defence24, bardziej prawdopodobne jest to, że to te pojazdy miałyby trafić do Polski. Portal podkreśla jednak, że będą one „reprezentować zupełnie odmienny standard i wymagać wielu części zamiennych i komponentów”, innych niż zamówione przez Polskę czołgi M1A2 SEP v3, co spowoduje dodatkowe problemy logistyczne i obsługowe – zaznacza z kolei portal kresy.pl.

kresy.pl / twitter.com / interia.pl / kontrrewolucja.net

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net