6 grudnia 2023
HistoriaWojskowość

Odtajniono francuskie dokumenty dotyczące prób atomowych na Pacyfiku. Okazuje się, że napromieniowali znacznie więcej ludzi i znacznie mocniej, niż zapewniano (WIDEO)

Opad radioaktywny z francuskich testów broni masowej zagłady na Pacyfiku wpłynął na zamieszkane atole znacznie bardziej, niż to ogłoszono. To wniosek z raportu trojga badaczy, którzy przeanalizowali odtajnione niedawno dokumenty dotyczące testów broni atomowej przez francuski rząd.

Wp.pl przypomina, że w 1958 roku władzę nad krajem przejął Charles de Gaulle, zbuntowany generał, który wbrew postanowieniom rządu francuskiego nie poddał się Niemcom podczas II wojny światowej. Zaraz po objęciu władzy, jako prezydent podjął działania mające przywrócić Francji status mocarstwa światowego. W tym celu uruchomił program atomowy.

Pierwotnie testy odbywały się w Algierii. Ze względu na wojnę w regionie, przeniesiono testy na podlegający pod Paryż fragment Pacyfiku. Francja przeprowadziła tam ponad 200 detonacji broni atomowej.

Sonia Schoenberger, Nabil Ahmed oraz Sébastien Philippe, autorzy tegorocznej publikacji opartej o odtajnione niedawno dokumenty stwierdzili, że 41 testów przeprowadzonych do 1974 roku mogło wywołać o wiele większe napromieniowanie ludności żyjącej na pobliskich wyspach, niż zapewniał wówczas rząd. Badacze zrekonstruowali warunki atmosferyczne panujące podczas każdej z detonacji ładunku jądrowego.

Oceaniczne wiatry były w stanie przetransportować opad radioaktywny na duże odległości. Dotarł on do 90 proc. ludności pobliskich wysp. Według artykułu trójki badaczy, „maksymalne dawki podczas kluczowych testów atmosferycznych mogły być niedoszacowane o współczynniki od 2 do 10 i okazuje się, że całkowita populacja narażona na promieniowanie powyżej progu kompensacji 1 mSv/rok, może liczyć ponad 110 tysięcy”.

Badacze podkreślają, że osoby narażone na promieniowanie w trakcie testów wojskowych powinny wystąpić do Paryża z wnioskiem o odszkodowanie. Szczególnie duże szanse na uzyskanie takowego mają osoby, które miały po testach białaczkę, guzy, raka lub inne nowotwory. Wcześniej tego typu rekompensaty trafiły do 10 tys. mieszkańców Polinezji.

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net