Pekin grozi Ameryce „poważnymi konsekwencjami nieprzewidywalnych wydarzeń” za wpłynięcie okrętu marynarki na ich wody terytorialne

Pekin odstraszył amerykański okręt marynarki wojennej, który wpłynął na sporny terytorium morza, przez komunistów uznawana za ich wody terytorialne. Wprost zagrożono także „poważnymi konsekwencjami nieprzewidywalnych wydarzeń”, jeśli „prowokacyjne działania” będą przez Waszyngton kontynuowane.

Siły zbrojne Pekinu poinformowały, że śledziły i odstraszyły okręt amerykańskiej marynarki, który miał nielegalnie wpłynąć na „chińskie wody terytorialne” bez pozwolenia. Komunikat dotyczył wpłynięcia na obszar morski na Morzu Południowochińskim, który jest terytorium spornym, który z kolei Pekin uznaje za swoje wody terytorialne.

– Stanowczo domagamy się, aby USA zaprzestały tego rodzaju prowokacyjnych działań. W przeciwnym razie poniosą poważne konsekwencje nieprzewidywalnych wydarzeń – poinformowało dowództwo południowego teatru działań wojennych chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (AWL).

Amerykańska VII Flota odpowiedziała oświadczeniem, że niszczyciel USS Benfold korzystał z „prawa do żeglugi i swobód w pobliżu Wysp Paracelskich w zgodzie z prawem międzynarodowym”. Marynarka amerykańska regularnie prowadzi tego typu operacje, podważając tym samym roszczenia terytorialne Pekinu.

Morze Południowochińskie to obszar bogaty w surowce naturalne oraz bardzo ważny z perspektywy handlu międzynarodowego. Jest to również punkt zapalny między komunistycznymi Chinami a ich sąsiadami i Stanami Zjednoczonymi.

Pekin uznaje prawie całe Morze Południowochińskie za swój obszar, zaś przejęcie nad nim kontroli to obecnie priorytet zagranicznej polityki tego rządu. Wywołuje to konflikt z Brunei, Malezją, Filipinami, Wietnamem oraz rządem Chin na Tajwanie. Te mają swoje własne roszczenia do poszczególnych fragmentów morza.

polsatnews.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net