23 września 2023
Wojskowość

Pekin nasila działania wokół Tajwanu, ale szef Pentagonu wyklucza inwazję. Ustalono kwestię wojny w kosmosie

– Chiny nasiliły prowokacyjne działania wokół Tajwanu, ale poważnie wątpię, by oznaczało to rychłą inwazję – powiedział szef Pentagonu Lloyd Austin podczas spotkania szefów dyplomacji i obrony USA oraz Japonii. Mówił również o wzmocnieniu amerykańskich sił na wyspie Okinawa.

– Widzieliśmy ostatnio bardzo prowokacyjne zachowanie ze strony chińskich sił i próby ustanowienia nowej normalności. Działalność lotnictwa nad Cieśniną (Tajwańską), zwiększona działalność okrętów powierzchniowych (…) ale co do pytania, czy to oznacza nadciągającą inwazję, to poważnie w to wątpię – powiedział Austin.

Ministrowie obu państw zadeklarowali, że Chiny stanowią „bezprecedensowe i największe strategiczne wyzwanie” dla międzynarodowego porządku opartego o zasady. Postanowiono również wzmocnić współpracę w zakresie bezpieczeństwa w kosmosie i w cyberprzestrzeni.

Ponadto uzgodniono, że w razie ataku w przestrzeni kosmicznej przeciwko Japonii, USA będą zobowiązane do pomocy rządowi w Tokio na podstawie traktatu o bezpieczeństwie między obydwoma państwami.

USA zapowiedziały również wzmocnienie swoich sił na japońskiej wyspie Okinawa. 12. pułk Korpusu Piechoty Morskiej ma zostać do 2025 roku przekształcony w jednostkę szybkiego reagowania. Ma również posiadać zaawansowane zdolności wywiadowcze, rozpoznawcze i przeciwokrętowe.

rmf24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net