12 kwietnia 2024
Wojskowość

Pekin się zbroi. Chiny mogą mieć więcej ICBM niż USA

Szef Dowództwa Strategicznego USA (STRATCOM) Anthony J. Cotton poinformował Komisję Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów i Senatu USA, że Pekin posiada już więcej wyrzutni mieszczących międzykontynentalne rakiety balistyczne (ICBM), niż Waszyngton.

„The Drive” powołuje się na list gen. Cottona, w którym informował władze w Waszyngtonie o zaistniałej sytuacji. W ubiegłym roku uchwalono przepisy, wedle których konieczne jest ostrzeżenie Kongresu, gdyby Chiny były w stanie prześcignąć USA w liczbie posiadanych ICBM lub w zapasach głowic bojowych.

Powiadomienie STRATCOM-u nie jest jednak szczegółowe. „The Wall Street Journal” wskazuje, że wzrost liczby chińskich wyrzutni może być związany z budową nowych pól silosowych.

Eksperci zaznaczają, że na podstawie informacji o budowie nowych silosów, można przypuszczać, że zwiększy się również liczba ICBM. Nowe pola będą mogły pomieścić ich co najmniej 300. W powiadomieniu zaznaczono, że USA jednak wciąż posiadają „większą liczbę rzeczywistych ICBM”.

Według Pentagonu, Pekin posiada około 300 ICBM w siłach rakietowych. USA posiada ich około 400. Pociski mogą być wystrzeliwane z mobilnych i stacjonarnych wyrzutni.

Wśród posiadanych przez Chiny ICBM, znajduje się m.in. DF-4, którą Chiny mają na wyposażeniu o 1980 roku. Jest zasilana paliwem ciekłym i może przenosić głowice jądrowe oraz osiągać cele w odległości 5,5 tys. km. Chiny posiadają także DF-41, których zasięg wynosi 15 tys. km oraz DF-5B o zasięgu 12-15 tys. km. Ta ostatnia może przenosić wiele niezależnie ukierunkowanych głowic.

PROSIMY O WSPARCIE NASZYCH CZYTELNIKÓW I SYMPATYKÓW. KLIKNIJ, BY PRZEJŚĆ DO ZRZUTKI

Według amerykańskiego wywiadu, Chiny pracują również nad pociskiem DF-5C. W magazynach posiadają również pociski JL-2 (zasięg 7,5 tys. km), DF-31- (8 tys. km) i DF-5/A (12 tys. km).

W raporcie Pentagonu „Chiny Military Power Report” z ubiegłego roku wskazano, że Pekin „zamierza zwiększyć gotowość swoich sił jądrowych w czasie pokoju poprzez przejście do postawy launch-on-warning (LOW)”. LOW to wojskowa strategia zezwalająca na użycie broni jądrowej jako odpowiedź na wykrycie zbliżającego się uderzenia wrogiej strony.

Autorzy raportu przewidują, że do 2035 roku Pekin „prawdopodobnie rozmieści zapasy około 1,5 tys. głowic”. Jednocześnie w tym roku Pekin zamierza zakończyć modernizację swoich systemów obrony narodowej oraz sił zbrojnych.

interia.pl

fot. ilustracyjne/fot. U.S Government/CC BY 2.0/Flickr

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net