22 maja 2024
Wojskowość

Rosja miała długo infiltrować Czarnobyl i Kijów

Według agencji Reuters, Rosja przez długi czas infiltrowała ukraińskie struktury, dzięki czemu wojskom rosyjskim udało się tak szybko zająć m.in. Czarnobyl. Nie wszędzie jednak operacja przyniosła spodziewany sukces. Jako porażkę agentury wskazuje się m.in. Kijów.

Reuters opublikowało wczoraj analizę swojego dochodzenia w sprawie rosyjskiej agentury na Ukrainie. Wynika z niej, że szybkie i sprawne zajęcie elektrowni atomowej w Czarnobylu w pierwszych dniach wojny rosyjsko-ukraińskiej było efektem długotrwałej infiltracji struktur rządu kijowskiego przez kremlowską agenturę.

– Pięć osób posiadających wiedzę na temat przygotowań Kremla powiedziało, że planiści wojenni skupieni wokół prezydenta Władimira Putina wierzyli, że z pomocą tych agentów Rosja będzie potrzebowała jedynie niewielkiej siły militarnej i kilku dni, aby zmusić administrację ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego do rezygnacji, ucieczki lub kapitulacji – napisano w raporcie.

Dzięki wpływom agentury, Rosja zajęła elektrownię atomową w Czarnobylu w ciągu zaledwie dwóch godzin. W tej sprawie śledztwo prowadzi obecnie Ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze.

Według danych Reutersa, dużą rolę w kapitulacji załogi broniącej elektrowni odegrał szef ochrony Walentin Witer. Obecnie znajduje się w areszcie kijowskim. Prowadzone jest śledztwo w sprawie opuszczenia przez niego stanowiska i podejrzany jest o zdradę stanu.

Sam Witer powiedział śledczym, że rozmawiał w dniu rosyjskiej inwazji z dowódcą jednostki Gwardii Narodowej. Radził mu, by „oszczędził swoich ludzi”.

Źródło Reutersa przedstawione jako „mające bezpośrednią wiedzę o planach inwazji Kremla” przekazało, iż rosyjscy agenci zostali wysłani do Czarnobyla rok wcześniej. Mieli za zadanie przekupić urzędników i przygotować okolicę pod bezkrwawe przejęcie.

– Agencja nie mogła niezależnie zweryfikować szczegółów tych doniesień. Jednak Państwowe Biuro Śledcze poinformowało, że prowadzi dochodzenie w sprawie byłego wysokiego funkcjonariusza SBU Andrija Naumowa, w sprawie podejrzenia o zdradę w związku z przekazaniem czarnobylskich tajemnic bezpieczeństwa obcemu państwu – wskazuje portal kresy.pl.

Porażką agentury rosyjskiej był natomiast Kijów. Według ukraińskich jak i rosyjskich źródeł, uśpieni agenci Kremla po prostu nie wykonali swojej pracy. Prawdopodobnie wyolbrzymiali swoje wpływy wobec nadzoru w Moskwie, by otrzymać wynagrodzenie. Natomiast Kreml sądził, że Kijów padnie równie szybko, co Czarnobyl.

Tymczasem rzeczywistość była zupełnie inna. Jeden z informatorów agencji Reuters ocenił, że Rosja w sprawie Kijowa „oparła swój plan na klaunach”.

kresy.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net