19 maja 2024
Wojskowość

Rosja naruszyła powietrzną granicę NATO nad Estonią

Estońskie MON poinformowało, że Rosja naruszyła w ostatnich dniach wielokrotnie przestrzeń powietrzną, co jest także naruszeniem granicy NATO. Do Tallina wezwano rosyjskiego ambasadora w tej sprawie.

Estonia poinformowała, że Rosja naruszyła jej przestrzeń powietrzną śmigłowcem „w wysoce prowokacyjnym ruchu”. Zaznaczono, że rosyjskie ćwiczenia wojskowe codziennie symulują ataki rakietowe na Estonię. Z kolei źródła NATO podają, że Rosja miała przeprowadzić takie symulacje także wobec innych państw bałtyckich.

– To jest obraz zagrożenia. Obraz tego, jak postrzegamy zagrożenie ze strony Rosji. Nigdy nie było tak poważne, jak teraz – powiedział stały sekretarz MON Estonii Kusti Salm w rozmowie z fińską gazetą „Iltalehti”.

– Rosjanie uważają, że nie zasługujemy na niepodległość. Ich ostatnie operacje i komunikacja potwierdzają ten wniosek – dodał Salm.

– Zadaniem NATO jest zagwarantowanie bezpieczeństwa każdemu obywatelowi. Struktury obronne muszą służyć odparciu potencjalnego wroga od pierwszej minuty i umożliwić Sojuszowi obronę nawet pierwszego centymetra terytorium Estonii – zaznaczył.

Do incydentu z rosyjskim śmigłowcem miało dojść koło miejscowości Koidula, w pobliżu rosyjskiego Pskowa.

– Śmigłowiec nie miał planu lotu, a transponder był wyłączony – podało estońskie wojsko. – Maszyna nie miała też dwukierunkowej łączności radiowej z estońską kontrolą ruchu lotniczego – zaznaczono w komunikacie.

Armia Estonii podkreśla, że to już drugie naruszenie przestrzeni powietrznej Estonii przez Rosję w tym roku.

W poniedziałek estońską granicę naruszył niezidentyfikowany samolot. Dwa czeskie myśliwce, które pełniły dyżur w ramach misji NATO, wykonały lot z prędkością naddźwiękową.

Napięcie potęguje fakt, że Litwa wstrzymała transport kolejowy towarów do obwodu kaliningradzkiego, w efekcie czego Rosja wysłała groźby temu państwu. Z kolei za kilka dni w Madrycie mają spotkać się szefowie państw NATO. Poruszana ma być kwestia wzmocnienia obronności Bałtyku. Możliwe, że do państw bałtyckich skierowanych zostanie 20 tys. żołnierzy.

onet.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net