Rosja zawiesza udział w traktacie dot. redukcji broni nuklearnej. „Jeśli USA to zrobią, to my też”

Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował o zawieszeniu udziału Rosji w traktacie „New START”, który dotyczy ograniczania broni strategicznej. Podkreślił przy tym, że Rosja nie wycofuje się z porozumienia.

Prezydent Putin zapowiedział dziś zawieszenie udziału w traktacie NEW START. Podkreślił, że nie oznacza to wycofania się z porozumienia.

Takie działanie Kreml zapowiadał od sierpnia ubiegłego roku. W tym miesiącu z kolei Rosja odmówiła USA inspekcji swojego arsenału jądrowego.

Putin powiedział, że przed powrotem do dyskusji na temat traktatu Rosja musi rozważyć „arsenały jądrowe Francji i Wielkiej Brytanii”. Zapowiedział również, że nie zezwoli obecnie na kontrolę arsenału jądrowego żadnemu z państw NATO ze względu na „planowanie ukraińskich ataków dronów na rosyjskie bazy lotnicze, w których stacjonuje część jej powietrznego odstraszania nuklearnego”.

– Nasze stosunki uległy pogorszeniu i jest to całkowicie i niezaprzeczalnie wina USA – powiedział Putin cytowany przez „Financial Times”.

Dalej zaś przypomniał, że w ubiegłym tygodniu podpisał dekret o postawieniu strategicznych kompleksów lądowych w stan gotowości bojowej. Zapowiedział również, że jeśli USA przeprowadzą testy nuklearne, Rosja zrobi to samo.

PROSIMY O WSPARCIE NASZYCH CZYTELNIKÓW I SYMPATYKÓW. KLIKNIJ, BY PRZEJŚĆ DO ZRZUTKI

New START to traktat z 2010 roku o redukcji zbrojeń jądrowych między USA i Rosją. Porozumienie wygasa w 2026 roku. Putin zaznaczył, że „nic nie wskazuje na to, by porozumienie zostało przedłużone”.

– Chyba, że Zachód zgodzi się na przeprowadzenie kompleksowych rozmów w sprawie Ukrainy bez udziału Kijowa, co według USA jest niedopuszczalne” – zaznacza „Financial Times”.

gazeta.pl

fot. ilustracyjne/fot. U.S Government/CC BY 2.0/Flickr/YT/Bloomberg Markets and Finance/BBC News (kolaż)

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net