Rosyjskie służby specjalne przy granicy z Białorusią. FSB zamierza „podgrzać” sytuację?

– Kryzys na granicy polsko-białoruskiej ma kolejnych aktorów. Oprócz Polaków, Białorusinów i migrantów do akcji wmieszali się także Rosjanie. Według informacji portalu o2.pl pojawili się tam oficerowie rosyjskiej FSB – podaje portal.

Polskiej granicy pilnuje Straż Graniczna, Policja i Wojsko Polskie. Pojawiają się także informacje o operacjach polskich służb specjalnych, m.in. Grupy Reagowania Operacyjno-Manewrowego (GROM) oraz Jednostki Wojskowej Komandosów (JWK).

Jak się okazuje, mobilizacja różnych sił następuje także po drugiej stronie. Według nieoficjalnych ustaleń portalu o2.pl, poza białoruskim KGB w rejonie aktywne są również rosyjskie służby specjalne.

– Oficerowie FSB, Rosjanie. Współpracują z białoruską Strażą Graniczną – cytuje anonimowego rozmówcę portal. Dodał, że mają to być te same osoby, które przybyły na Białoruś w 2020 roku po wyborach prezydenckich w tym kraju.

Formalnie Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej (FSB) ma stacjonować w Mińsku. Teoretycznie celem jednostki jest kontrwywiad na terenie Rosji. W praktyce jednak FSB ma szersze kompetencje i prowadzi także działania wywiadowcze poza granicami Rosji, zajmuje się zwalczaniem terroryzmu oraz chroni interesy ekonomiczne kraju.

W ramach FSB działają także jednostki specjalne, czyli specnaz. – Można założyć, że to właśnie oni pojawiają się na granicy, wspierając i współpracując z grupą działań specjalnych (OSAM) Białoruskiego Państwowego Komitetu Granicznego. Warto przypomnieć, że w Rosji FSB wypełnia także działania ochrony granic. Odpowiada za to Służba Pograniczna FSB – podaje o2.pl.

FSB powstała w 1995 roku na bazie Federalnej Służby Kontrwywiadowczej. Ta z kolei powstała po reformie Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego przy Radzie Ministrów (KBG).

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net