19 czerwca 2024
Wojskowość

Rozbito rosyjską siatkę szpiegowską w Polsce. 3/4 to Ukraińcy

ABW we współpracy z lubelską Prokuraturą Krajową rozbiła największą w historii III RP siatkę rosyjskiego wywiadu. 12 z 16 jej członków było Ukraińcami. Według ustaleń „Rzeczpospolitej”, część z nich ma status uchodźcy wojennego.

„Rzeczpospolita” potwierdziła doniesienia „The Washington Post” o rosyjskiej siatce szpiegowskiej na terenie III RP. Najmłodszym członkiem siatki był 16-latek z Ukrainy. Byli również białoruscy studenci i niewielu Rosjan.

Nawet wielkie media przyznają to, przed czym ostrzegaliśmy na początku wojny rosyjsko-ukraińskiej: emocjonalne, hurra-optymistyczne przyjmowanie wszystkich jak leci, bo są z Ukrainy spowoduje poważne problemy dla bezpieczeństwa nie tylko państwa na ziemiach polskich, ale i samych Polaków. I teraz przyznaje to mętny nurt.

Jak czytamy na „Onecie”, „skala i zasięg tej działalności jest na tyle poważny, że niektórzy eksperci uważają, że Polska stoi w obliczu naprawdę ogromnego problemu”.

– Według ustaleń Rosja miała na celu zakłócenie tranzytu broni przez nasz kraj, co w konsekwencji wpłynęłoby na wspieranie Ukrainy w trwającym konflikcie – podaje onet.pl.

Poza wywiadem, współpracownicy rosyjskiego agenta mieli wykonywać działania sabotażowe.

– Kamuflaż był tak doskonały, że ujawnił go zwykły przechodzień, zauważając kamerę na drzewie. Kamera była zasilana energią słoneczną i przesyłała wideo online, które można było obejrzeć po podaniu hasła. Po jego złamaniu przez polskie służby udało się im dojść do pierwszego członka siatki, który wskazał innych i „opiekuna” – czytamy.

Tego typu kamer okazało się być wiele na trasach kolejowych. Szykowano również dywersję. Wśród planowanych zadań wymieniono m.in. wykolejenie pociągów z bronią dla Ukrainy, podpalenia i zabójstwa.

Oczywiście, by nie wywoływać „nastrojów antyukraińskich” służby nie podawały narodowości członków siatki rosyjskiej. Na 16 osób, aż 12 było Ukraińcami. Czyli 3/4 grupy.

– Wśród osób, które z Ukrainy uciekały przed wojną, byli wysłannicy rosyjskich służb, którzy mieli lokalizować się w Europie. Rosja nie odpuściłaby sobie takiej okazji. I nie jest to jedyna sieć, którą ABW wykryła, szacuję, że jest ich kilkanaście – ocenił cytowany przez „Onet” gen. Waldemar Skrzypczak.

onet.pl / kontrrewolucja.net

fot. ilustracyjne/fot. abw.gov.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net