Rozejm na Ukrainie? Rzecznik Kremla podał warunki wstrzymania ofensywy. Ukraina rozważa jedno ustępstwo

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przekazał, jakie warunki musi natychmiast spełnić Ukraina, aby rosyjskie wojska wstrzymały ofensywę na terytorium Ukrainy i by zapanował rozejm. Raczej nie ma co spodziewać się, by propozycję potraktowano poważnie.

Pieskow w rozmowie z agencją Reuters zadeklarował, że Rosja jest gotowa wstrzymać swoją ofensywę „w każdej chwili” jeśli Kijów spełni kilka warunków. Jednak nie ma się co spodziewać, ukraińskie władze chciały je spełnić.

Rzecznik Kremla zażądał, by Ukraina wprowadziła „poprawki do konstytucji, zgodnie z którymi odrzuciłaby wszelkie dążenia do wejścia do jakiegokolwiek bloku”. Według Pieskowa, Rosja nie ma żadnych innych roszczeń terytorialnych wobec Ukrainy.

– My naprawdę kończymy demilitaryzację Ukrainy. Będziemy ją kończyć. Ale najważniejsze jest to, aby Ukraina zaprzestała działań wojskowych. Powinni zaprzestać działań wojskowych, a wtedy nikt nie będzie do nich strzelał – mówił Dmitrij Pieskow.

– Powinni wprowadzić poprawki do konstytucji, zgodnie z którymi Ukraina odrzuci wszelkie dążenia do wejścia do jakiegokolwiek bloku. Mówiliśmy też o tym, że powinni uznać, że Krym jest terytorium rosyjskim i że muszą uznać, że Donieck i Ługańsk są niezależnymi państwami. I na tym koniec. Za chwilę to się skończy – kontynuował.

Deklaracja Pieskowa padła, gdy rozpoczynały się kolejne rozmowy między Rosją a Ukrainą. David Arachmia, szef ukraińskiej delegacji w rozmowie z Fox News zapowiedział, że Ukraina nie uzna ani aneksji Krymu ani niepodległości rządów, których niepodległość uznała Rosja na terenie należącym do donieckiego i ługańskiego obwodu. Jednak zadeklarował, że Ukraina może zrezygnować ze wstąpienia do NATO, jeśli Zachód zagwarantuje temu państwu bezpieczeństwo „w inny sposób”.

– NATO daje nam dziś jasno do zrozumienia, że nie ma możliwości rozpoczęcia rozmów o naszej akcesji do sojuszu w szybkiej perspektywie. To nie będzie nawet najbliższe 5-10 lat. Dlatego jesteśmy gotowi do rozmowy na temat przyjęcia jakiegoś modelu pozostania poza NATO, ale z gwarancjami bezpieczeństwa wydanymi nam przez USA, Wielką Brytanię, Chiny czy chociażby Niemcy lub Francję. Jesteśmy otwarci na omawianie takich spraw w szerszym gronie, nie tylko w rozmowach bilateralnych z Rosją, ale także z innymi partnerami – mówił jeden z głównych współpracowników ukraińskiego prezydenta.

onet.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net