Sekretarz ONZ: Świat z otwartymi oczami zmierza do wojny na szerszą skalę

Sekretarz generalny ONZ Antoni Guterres podczas poniedziałkowego przemówienia stwierdził, że świat zmierza „z szeroko otwartymi oczami” w kierunku „wojny na szerszą skalę”. Przedstawiał wówczas priorytety ONZ na obecny rok.

– Wojna na Ukrainie, kryzys klimatyczny, skrajne ubóstwo. Rok 2023 rozpoczęliśmy, myśląc o zbieżności wyzwań, jakich nie widziano za naszego życia – powiedział Guterres.

Dodał, że grupa naukowców „monitorujących zegar zagłady również niedawno oszacowała, że ludzkość nigdy nie była tak blisko końca świata i teraz jest 90 sekund przed północą”. Jego zdaniem, to powinno oznaczać „włączenie się sygnału alarmowego”.

– Musimy się obudzić i zabrać do pracy. Perspektywy pokoju wciąż się kurczą. Ryzyko dalszej eskalacji i rzezi wciąż rośnie – podkreślił sekretarz generalny ONZ.

– Myślę, że świat nie podąża jak lunatyk w kierunku szerszej wojny, ale obawiam się, że tak naprawdę robi to z szeroko otwartymi oczami – dodał.

Poza wojną na Ukrainie, zwrócił uwagę na inne konflikty toczące się w danym momencie. Wśród nich są m.in. pomiędzy Izraelem a Palestyńczykami, Afganistan, Birmę, Sahel oraz Haiti.

– Gdyby wszystkie kraje wypełniały swoje zobowiązania wynikające z Karty ONZ, prawo do pokoju byłoby zagwarantowane – stwierdził sekretarz generalny ONZ.

nczas.com

fot. pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net