21 czerwca 2024
Wojskowość

Szczyt NATO. Migracja w końcu uznana za zagrożenie

Wczoraj na szczycie NATO w Madrycie poinformowano, że masowa migracja jest „jednym z hybrydowych zagrożeń” dla podważenia stabilności państw NATO. To bardzo potrzebna i zdroworozsądkowa, choć późna konkluzja państw Zachodu.

– Masowa nieregularna migracja jest jednym z „hybrydowych zagrożeń”, które wrogie siły mogą wykorzystać do podważenia stabilności krajów NATO – poinformowała agencja Reuters.

Uznanie migracji za zagrożenie było mocnym żądaniem kilku państw sojuszu, m.in. Hiszpanii, w której stolicy odbywa się szczyt.

Nowa koncepcja strategiczna NATO dwukrotnie zwraca uwagę na migrację jako element, który trzeba monitorować. Południowa flanka NATO jest wskazana również jako nowe źródło ryzyka dla stabilności.

– Konflikty, niestabilność i brak bezpieczeństwa w Afryce i na Bliskim Wschodzie mają bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo i bezpieczeństwo naszych partnerów – napisano w dokumencie.

NATO uznało, że obszary na południe od jego terytorium – szczególnie Bliski Wschód, Afryka i region Sahelu – mają przed sobą poważne wyznawania dotyczące bezpieczeństwa, demografii, gospodarki i polityki. Uznano również, że w te kwestie interweniują „siły zewnętrzne”.

– Sytuacja ta stanowi podatny grunt dla rozprzestrzeniania się pozapaństwowych grup zbrojnych, w tym organizacji terrorystycznych. Umożliwia również destabilizującą i siłową ingerencję konkurentów strategicznych – podkreślono.

Podczas trwającego w Madrycie szczytu NATO podjęto kilka decyzji, spośród których najważniejsza to przyjęcie przez sojusz „nowej strategii” oraz wysłanie znacznych sił na wschodnią flankę NATO. Dowództwo korpusu ma mieć siedzibę w Polsce.

pch24.pl

Dziękujemy, że jesteś z nami! Prosimy o udostępnienie materiału na Twoich mediach społecznościowych oraz obserwowanie nas na Facebooku. Znacząco też pomożesz w dalszym rozwoju portalu wspierając nas dowolną comiesięczną kwotą poprzez zrzutkę.

Możesz także zapisać się na nasz newsletter. Będziesz otrzymywać od nas najciekawsze informacje z ostatnich dni.

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net