29 września 2023
Wojskowość

Ukraina dołączy do NATO? Stoltenberg: „Sojusznicy zgadzają się, że tak się stanie”. MSZ Niemiec: „Nie, dopóki jest w trakcie wojny”

Pojawiają się sprzeczne komunikaty przedstawicieli NATO i Niemiec w kwestii członkostwa Ukrainy w NATO. Sekretarz Jens Stoltenberg powiedział, że „sojusznicy zgadzają się, że Ukraina stanie się członkiem NATO” i że „Moskwa nie ma prawa weta przeciwko rozszerzeniu NATO”. Z kolei szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock przekazała, że „NATO nie może przyjmować nowych członków, kiedy są oni w trakcie wojny”.

Wczoraj w Oslo rozpoczęło się nieformalne spotkanie szefów MSZ państw NATO. Głównymi tematami są Kijów i wojna rosyjsko-ukraińska oraz przystąpienie do NATO Szwecji.

– Idziemy do przodu, sojusznicy zgadzają się, że Ukraina zostanie członkiem. Wszyscy sojusznicy zgadzają się, że Moskwa nie ma prawa weta przeciwko rozszerzeniu NATO – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Z kolei szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock wypowiedziała się w chłodniejszym tonie, stawiając jeden konkretny warunek.

POMÓŻ NAM POKRYĆ KOSZTY DZIAŁALNOŚCI! KLIKNIJ, BY PRZEJŚĆ DO ZRZUTKI I PRZEKAZAĆ JEDNORAZOWĄ DAROWIZNĘ NA DALSZE FUNKCJONOWANIE

– Polityka „otwartych drzwi” NATO jest nadal realizowana, ale jednocześnie jasne jest, że nie możemy mówić o przyjmowaniu nowych członków, którzy są w trakcie wojny – stwierdziła Baerbock.

Była to poniekąd odpowiedź na deklarację prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego, który podczas szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Mołdawii powiedział, że Ukraina jest gotowa, by przystąpić do NATO.

– Ukraina jest gotowa do bycia w strukturach NATO. Czekamy, kiedy NATO będzie gotowe. I myślę, że gwarancje bezpieczeństwa są bardzo ważne nie tylko dla Ukrainy, ale też dla naszych sąsiadów, w tym dla Mołdawii – przekonywał Zełeński.

dorzeczy.pl

fot. ilustracyjne/fot. Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net