Ukraina w ogniu. Rosja napadła, walki na całej granicy. Ostrzelano m.in. Kijów, Charków i Lwów (WIDEO)

Około godz. 5 rano (4 rano czasu polskiego) Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę. Ostrzelano nie tylko obiekty wojskowe, ale także miasta. Pociski uderzyły w Lwów, Kijów i Charków. Po kilku godzinach ostrzału, rosyjskie wojska lądowe rozpoczęły ofensywę. Wcześniej dokonano dużego zrzutu wojsk powietrznodesantowych w okolicach Charkowa oraz desantu morskiego w kilku rejonach.

Agencja Interfax-Ukraina podała, że inwazja Rosji rozpoczęła się około godz. 5. Graniczne tereny zaatakowano w wielu miejscach, także z terytorium Białorusi. Słyszano również strzały na lotnisku w Kijowie, którego pracowników jak również pasażerów ewakuowano.

Przestrzeń powietrzna Ukrainy została zamknięta dla lotów cywilnych. Samoloty kierujące się na lotniska na terenie Ukrainy skierowano na lotniska w Polsce.

W nocy prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin zapowiedział rozpoczęcie „operacji specjalnej w Donbasie”. Według przekazu władz w Kijowie jak również relacji w mediach społecznościowych, rosyjskie wojska rozpoczęły ostrzał miast na całym terytorium Ukrainy. Ostrzelano m.in. Charków, Kijów, a później Lwów. Anton Heraszczenko z ukraińskiego MSW poinformował o ostrzałach rakietowych ukraińskich punktów dowodzenia, lotniska i składów wojskowych w Kijowie, Dnieprze i Charkowie. Z kolei pod Mariupolem Rosjanie przeprowadzili desant. Pod Charkowem zaś dokonano zrzutu wojsk spadochronowych.

#F4F4F4; border-radius: 50%; flex-grow: 0; height: 40px; margin-right: 14px; width: 40px;">
#F4F4F4; border-radius: 4px; flex-grow: 0; height: 14px; margin-bottom: 6px; width: 100px;">
#F4F4F4; border-radius: 4px; flex-grow: 0; height: 14px; width: 60px;">
Wyświetl ten post na Instagramie
#F4F4F4; border-radius: 50%; height: 12.5px; width: 12.5px; transform: translateX(0px) translateY(7px);">
#F4F4F4; height: 12.5px; transform: rotate(-45deg) translateX(3px) translateY(1px); width: 12.5px; flex-grow: 0; margin-right: 14px; margin-left: 2px;">
#F4F4F4; border-radius: 50%; height: 12.5px; width: 12.5px; transform: translateX(9px) translateY(-18px);">
#F4F4F4; border-radius: 50%; flex-grow: 0; height: 20px; width: 20px;">
#f4f4f4; border-bottom: 2px solid transparent; transform: translateX(16px) translateY(-4px) rotate(30deg)">
#F4F4F4; border-right: 8px solid transparent; transform: translateY(16px);">
#F4F4F4; flex-grow: 0; height: 12px; width: 16px; transform: translateY(-4px);">
#F4F4F4; border-left: 8px solid transparent; transform: translateY(-4px) translateX(8px);">
#F4F4F4; border-radius: 4px; flex-grow: 0; height: 14px; margin-bottom: 6px; width: 224px;">
#F4F4F4; border-radius: 4px; flex-grow: 0; height: 14px; width: 144px;">

Post udostępniony przez Militaryxnews (@militaryxnews)

Mer Kijowa Witalij Kliczko zaapelował do mieszkańców, by pozostali w domach, jeśli nie są zaangażowani w prace infrastruktury krytycznej. W mieście przez długi czas wyły syreny alarmowe.

– Ukraina została zaatakowana przez agresora. Huk wybuchów słychać w Kijowie. Teraz najstraszniejszy wróg – to panika – napisał na Facebooku Kliczko. Dodał, by mieszkańcy mieli przy sobie przygotowane „torby ewakuacyjne”, w których będą dokumenty i niezbędne rzeczy, by „w razie potrzeby szybko udać się do schronów”.

– Dzisiejsze wydarzenia związane są z obroną samej Rosji przeciwko tym, którzy wzięli Ukrainę za zakładnika i próbują wykorzystać ją przeciwko naszemu krajowi i narodowi – powiedział Putin i dodał, że „zagospodarowanie” Ukrainy przez NATO jest dla Rosji nie do zaakceptowania. Oskarżył następnie NATO o tworzenie „fundamentalnego zagrożenia” dla Rosji i twierdził, że po upadku ZSRS doszło do „naruszenia równowagi sił” na świecie. Porozumienia z Zachodem zaś określił jako „faktycznie nieistniejące”.

– Ukraina stała się ofiarą niesprowokowanego i nieusprawiedliwionego ataku rosyjskich sił zbrojnych. Rosja jest odpowiedzialna za śmierć i destrukcję, który ten atak przyniesie. Świat pociągnie Rosję do odpowiedzialności za niesprowokowany i nieusprawiedliwiony atak – zapowiedział prezydent USA Joseph Biden.

– Prezydent Putin z premedytacją wybrał wojnę, która przyniesie katastrofalną utratę życia i ludzkiego cierpienia – dodał Biden i zapowiedział odpowiedź sojuszników „w zjednoczony i zdecydowany sposób”.

Telewizja Fox News, powołująca się na źródła w amerykańskiej administracji podała rano, że na Ukrainie trwa „wstępny ostrzał”, po którym ma nastąpić w ciągu kilku godzin ofensywa wojsk lądowych na Ukrainę „ze wszystkich stron”.

Putin wezwał ukraińskich wojskowych do dezercji i niewykonywania „przestępczych rozkazów”. Władze Ukrainy z kolei nazwał „juntą, która działa przeciwko narodowi” oraz „neonazistami”.

Na Ukrainie wprowadzono stan wojenny. Państwo to zerwało również stosunki dyplomatyczne z Rosją, o czym poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Według prezydenckiego biura, zginęło obecnie ponad 40 żołnierzy ukraińskich a kilkudziesięciu zostało rannych. Giną również cywile. Regionalne władze Odessy podały, że w wyniku ostrzelania miasta rakietami zginęło 18 osób, zaś w wyniku ostrzelania miasta Browary koło Kijowa – sześć.

Główne cele ostrzałów wojska rosyjskiego to obiekty wojskowe, lotniska i magazyny broni. Z całego kraju jednak dochodzą informacje o trafieniach w obiekty cywilne, m.in. bloki mieszkalne.

Tłumy próbowały opuścić Kijów od rana. Drogi wyjazdowe były zakorkowane. Wiele osób próbowało uciec pociągami. Jak się okazało, te przestały kursować.

Ukraińskie wojsko zadało również straty Rosjanom i Białorusinom. Koło Hostomela w obwodzie kijowskim strącono śmigłowiec Ka-52. Pilot został wzięty do niewoli.

rmf24.pl / onet.pl / twitter.com

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net