19 czerwca 2024
Wojskowość

Ukraińskie firmy sprzedają do Rosji surowce do produkcji samolotów i rakiet

Ukraińskie media ustaliły, że mimo trwającej wojny do Rosji wciąż trafiają surowce tytanowe. Są one niezbędne do produkcji samolotów i rakiet.

Dane na ten temat pozyskała agencja RBK-Ukraina. W czasie, gdy trwa otwarta wojna między Rosją a Ukrainą, z tego drugiego do pierwszego państwa trafia znaczna część eksportowanych surowców tytanowych.

Sprzedaż nie odbywa się bezpośrednio, tylko przez pośredników. Chodzi m.in. o rudę tytanu. Według United Mining and Chemical Company (OGHC), Ukraina posiada około 20 proc. światowych złóż tego surowca.

Z drugiej strony Ukraina prawie w ogóle nie produkuje nic z tytanu. Eksportowany jest koncentrat, który jest używany w produkcji w innych państwach.

Istnieje kilka rodzajów koncentratu tytanowego. Są to m.in. rutyl, ilmenit, cyrkon, sillemanit czy staurolit. Ukraińskie media podały, że „z nieznanych przyczyn” Służba Kontroli Państwa kontroluje jedynie eksport ilmenitu. Aby go sprzedać, przedsiębiorstwa muszą uzyskać państwowe pozwolenie, tzw. bilet.

Ilmenit to produkt podwójnego zastosowania. Można wykorzystać go do celów wojskowych.

Interfax-Ukraina podała, że od lipca ubiegłego roku do kwietnia państwowa OGHC wyeksportowała 82,2 tys. ton rudy tytanu. Według danych z przemysłu tytanowego, znaczna część eksportu trafiła do Rosji. W pośrednictwie pomagały firmy z Polski, Czech, Słowacji i Węgier, założone przez rosyjskich obywateli.

Od lipca do września OGHC dostarczyło „tysiące” ton węgierskiej firmie Sic Luceat Lux KFT. Jej założycielami są Rosjanie z Krymu, Ołeksandr i Swiatłana Muradjan. Jej głównymi kontrahentami i odbiorcami w 2021 i 2022 roku byli Redmetkoncentrat LLC z Mokswy, Nerudna Company LLC i Minko Rus LLC z Biełgorodu oraz kilka innych rosyjskich firm.

Inna firma pośrednicząca to zarejestrowana w Warszawie BioProfTech, założona przez Rusłana Akopjana, który jest zameldowany w obwodzie donieckim kontrolowanym przez separatystów. Firma otrzymała ilmielit z Ukrainy latem i jesienią ubiegłego roku.

Jeszcze ciekawiej wygląda sprawa Zaporoskiego Kombinatu Tytanowo-Magnezowego (ZTMK). Wcześniej należał do oligarchy Dmytro Firtasza. W 2021 roku sąd przekazał koncern państwu. Sprawa nadal jest w toku.

ZTMK to jedyny ukraiński producent tytanu gąbczastego. Eksportował nie tylko surowce, ale też gotowe produkty: Gąbkę tytanową, wlewki tytanowe, tetrachlorek tytanu czy żużel tytanowy. W ubiegłym roku zakład prawie nie pracował. Sprzedawał jednak produkty dostępne w magazynach. Sprzedano 2 tys. ton wyrobów tytanowych na kwotę 276,6 mln hrywien (ponad 3,1 mln zł). Kupującymi były firmy z Czarnogóry, Austrii, Litwy i Czech z rosyjskimi założycielami.

Interfax-Ukraina podkreśliła, że podobnych przypadków na Ukrainie jest znacznie więcej.

– Niewątpliwie sytuacja wymaga interwencji na najwyższym szczeblu, dokładnego zbadania i ustanowienia kontroli nad eksportem surowców tytanowych – oceniono.

dorzeczy.pl

fot. ilustracyjne/fot. Kremlin.ru/CC BY 4.0/Wiki/Dmitry Terekhov/CC BY-SA 2.0/Flickr (kolaż)

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net