Wiadomo, jakie zadanie będą mieli amerykańscy żołnierze w Polsce. W razie „W” mają… ewakuować obywateli USA z Ukrainy

„Wall Street Journal” podał w środę, że „Biały Dom zatwierdził plan Pentagonu zakładający użycie amerykańskich wojsk przybyłych do Polski do pomocy Amerykanom opuszczającym Ukrainę w razie nowej agresji Rosji”. Wśród zadań amerykańskich żołnierzy będzie m.in. przygotowanie tymczasowych obozów dla uchodźców na terytorium Polski.

WSJ powołując się na źródła w administracji podaje, że żołnierze 82. dywizji powietrznodesantowej na Podkarpaciu mają rozpocząć stawianie „punktów kontrolnych, obozów namiotowych i innych tymczasowych instalacji” na terytorium Polski blisko granicy z Ukrainą. Mają przygotować się na przybycie Amerykanów opuszczających Ukrainę.

Misja amerykańskich żołnierzy to wsparcie logistyczne i koordynacja „ewakuacji Amerykanów z Polski, gdy przybędą tam z Kijowa i innych części Ukrainy, prawdopodobnie drogą lądową i bez pomocy wojsk USA”. Według szacunków Waszyngtonu, na Ukrainie przebywa obecnie około 30 tys. Amerykanów.

Prezydent USA Joseph Biden i jego administracja kilkukrotnie już apelowała do swoich obywateli o niezwłoczne opuszczenie Ukrainy z powodu bardzo prawdopodobnego wybuchu wojny. Podkreślono również, że wojsko amerykańskie nie będzie wkraczało na Ukrainę i nie będzie mogło pomóc obywatelom w tym kraju w razie konfliktu.

WSJ podkreśla, że w akcję na terenie Polski zaangażowani są ci sami dowódcy, którzy prowadzili tzw. ewakuację – będąca w praktyce paniczną ucieczką – wojsk z Afganistanu. Wśród nich byli także żołnierze 82. dywizji powietrznodesantowej.

– Przedstawiciele USA i wojskowi specjaliści uważają, że Rosja prawdopodobnie zajęłaby wybrane części Ukrainy, a inwazja trwałaby przez dłuższy czas – podaje gazeta.

Według szacunków Pentagonu, w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę może powstać fala uchodźców w liczbie 1-5 mln ludzi.

polsatnews.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net