Zbliża się nowa Wielka Wojna? Przywódcy pięciu mocarstw nuklearnych wydali wspólne oświadczenie

Pięć mocarstw nuklearnych – Pekin, Paryż, Moskwa, Londyn oraz Waszyngton – oficjalnie ogłosiły unikanie wojny pomiędzy sobą oraz uznało za swój „najważniejszy obowiązek” zmniejszanie „ryzyka strategicznego”. Informacja pojawiła się dzisiaj na stronie Białego Domu.

– Uznajemy, że wojny nuklearnej nie można wygrać i nie można jej nigdy stosować. Użycie broni nuklearnej miałoby daleko idące konsekwencje, dlatego potwierdzamy również, że broń nuklearna – póki będzie istnieć – powinna służyć celom obronnym, odstraszaniu agresji i zapobieganiu wojnie. Jesteśmy głęboko przekonani, że należy zapobiegać dalszemu rozprzestrzenianiu się jej – czytamy w oświadczeniu pięciu państw.

Komunikat brzmi pięknie, niemniej wygląda na „listek figowy”, szczególnie, że coraz częściej uznani eksperci zwracają uwagę na możliwy konflikt militarny, który w oczywisty sposób może rozwinąć się do atomowego. Dalsza zresztą część oświadczenia również wskazuje raczej na formalny, niż realny charakter oświadczenia.

– Każde z państw zamierza utrzymywać i wzmacniać nasze krajowe środki zapobiegające nieuprawnionemu lub niezamierzonemu użyciu broni nuklearnej. Potwierdzamy słuszność naszych wcześniejszych oświadczeń w sprawie decelowania, potwierdzając, że żadna z naszych broni nuklearnych nie jest wycelowana w siebie nawzajem ani w żadne inne państwo – napisano w oświadczeniu. Prościej mówiąc, strony przekonują, że tylko posiadają broń jądrową, nie mając przygotowanego żadnego planu jej użycia wobec jakiegokolwiek państwa, co jest naiwną deklaracją.

Zastanawiające jest również, że komunikat ten nagle pojawił się bez żadnego uprzedzenia i wygłoszony został przez pięć różnych, także nieufających sobie państw. Czyżby zbliżała się nowa Wielka Wojna?

whitehouse.gov / kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

One thought on “Zbliża się nowa Wielka Wojna? Przywódcy pięciu mocarstw nuklearnych wydali wspólne oświadczenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net