Zełenski i Kliczko zostają w stolicy. Rosjanie już w Kijowie. Cywile otrzymali broń (WIDEO)

Mer Kijowa Witalij Kliczko oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, mimo szybkiego zbliżania się wojsk rosyjskich do Kijowa i doniesień o obecności wrogich wojsk pozostali w stolicy. Prezydent Zełenski zapowiedział, że nie opuści Kijowa. Również mer Kliczko wcześniej organizował obronę miasta.

– Zostanę w stolicy z moimi ludźmi, moją rodziną oraz z Ukrainą – zapowiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zwracamy uwagę, że według zarówno separatystów jak i Federacji Rosyjskiej, władze Ukrainy są uznawane za zbrodniarzy wojennych odpowiedzialnych za rzekome „ludobójstwo” ludności cywilnej na terenie uznawanej przez Rosję za niepodległe państwa Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Oznacza to, że w razie dostania się do niewoli rosyjskiej, sama śmierć będzie dość „lekkim” losem dla prezydenta Zełenskiego. Pomimo świadomości tej sytuacji, postanowił pozostać w stolicy.

Podobnie i mer Kijowa Witalij Kliczko. Były bokser posiada duży majątek i najpewniej mógłby uciec w dowolne miejsce świata i żyć na dobrym poziomie. Mimo tego postanowił pozostać w stolicy i osobiście brać udział w obronie. Wraz z nim jest jego brat, Władimir.

Obrona Kijowa

Według oficjalnych informacji przekazywanych przez stronę ukraińską, Rosjanie są już w Kijowie w dzielnicy Obołoń. Władze apelują do cywilów o informowanie o ruchach i liczebności wojsk rosyjskich, które dostrzegą.

– Miasto weszło w fazę obrony. Strzały i eksplozje słychać na niektórych obszarach, Ukraińskie wojsko neutralizuje rosyjskie grupy sabotażowe. Niestety niektóre grupy sabotujące weszły do Kijowa. Wróg chce rzucić stolicę na kolana i ją zniszczyć – powiedział Kliczko cytowany przez „Ukraińską Prawdę”. W mieście nie działa transport publiczny, większość lokali jest zamknięta.

Illia Ponomarenko, dziennikarz „The Kyiv Independent” przekazał, że wielu mieszkańców zgłasza się do ochotniczej obrony stolicy. Mają być ich „dziesiątki tysięcy”, zaś władze przekazują im broń i koktajle Mołotowa.

CNN z kolei, powołując się na amerykański wywiad podaje, że Rosja może zająć Kijów „w ciągu kilku dni”.

rmf24.pl / twitter.com / wprost.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net