21 czerwca 2024
Wojskowość

Zełeński oszukał Muska? SpaceX ogranicza Ukrainie możliwość korzystania ze Starlinków. „Chodziło o cele humanitarne, a nie ofensywne”

Prezes SpaceX Gwynne Shotwell podczas konferencji w Waszyngtonie przekazała, że Ukraina wykorzystywała sieć Starlink do kontrolowania dronów, co było wyraźnie wykluczone przy zawieraniu umowy na dostawę sprzętu i Internetu. Sieć miała być bowiem wykorzystywana wyłącznie do zachowania łączności przez Ukrainę w obronie przed rosyjskim najazdem.

Prezes SpaceX przekazała, że firma podjęła kroki mające uniemożliwić ukraińskiemu wojsku korzystanie z sieci Starlink do kontrolowania dronów w regionie w trakcie wojny rosyjsko-ukraińskiej.

– Satelitarna usługa internetowa Starlink firmy SpaceX, która zapewniała ukraińskiej armii łączność szerokopasmową w obronie przed rosyjską armią, nigdy nie miała być uzbrojona – powiedziała Gwynne Shotwell, prezes i dyrektor operacyjny SpaceX.

– Jednak Ukraińcy wykorzystali to w sposób niezamierzony i nie będący częścią żadnej umowy – podkreśliła.

PROSIMY O WSPARCIE NASZYCH CZYTELNIKÓW I SYMPATYKÓW. KLIKNIJ, BY PRZEJŚĆ DO ZRZUTKI

– Są rzeczy, które możemy zrobić, aby ograniczyć ich zdolność do tego. Są rzeczy, które możemy zrobić i zrobiliśmy – dodała.

Shotwell nie odpowiedziała jednak na pytanie, jakie konkretnie kroki podjął SpaceX w tym celu. Powtórzyła, że korzystanie z sieci do kontroli dronów wykracza poza zakres umowy, którą SpaceX podpisało z rządem w Kijowie.

Zaznaczyła też, że umowę stworzono z myślą o celach humanitarnych, jak np. zapewnienie szerokopasmowego Internetu szpitalom, bankom czy rodzinom, które ucierpiały z powodu rosyjskiej inwazji.

– Wiemy, że wojsko używa ich do komunikacji i to jest w porządku. Ale naszym zamiarem nigdy nie było wykorzystanie ich do celów ofensywnych – stwierdziła prezes SpaceX Gwynne Shotwell.

Starlink jest częścią infrastruktury krytycznej Ukrainy.

kresy.pl

fot. ilustracyjne/fot. YT/Stanford Graduate School of Business/Smart Sense/The Mirror (kolaż)

Dziękujemy, że jesteś z nami! Prosimy o udostępnienie materiału na Twoich mediach społecznościowych oraz obserwowanie nas na Facebooku. Znacząco też pomożesz w dalszym rozwoju portalu wspierając nas dowolną comiesięczną kwotą poprzez zrzutkę.

Możesz także zapisać się na nasz newsletter. Będziesz otrzymywać od nas najciekawsze informacje z ostatnich dni.

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Jeden komentarz do “Zełeński oszukał Muska? SpaceX ogranicza Ukrainie możliwość korzystania ze Starlinków. „Chodziło o cele humanitarne, a nie ofensywne”

  • Mask, nie wal idioty, KURW’A , TYSIĄCE UKRAIŃCÓW GINIE, !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! DRONY służą obronie, a nie atakom na stolicę BANDYTYZMU !!!!! Ta twoja idea „Mars” całkowicie ZEPSUŁA ci ŁEB !!!!!!! A może bandziorek z Kremla DAŁ ci ŁAPÓWKĘ, tak jak tym żłobom z Euro-Parkamentu ???????

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net