29 września 2023
Wojskowość

Zniszczona zapora na Dnieprze. Możliwa katastrofa. Kijów oskarża Moskwę, ale w grudniu ukraiński dowódca przyznał, że to on rozważał taki atak

W nocy wysadzono w powietrze tamę na Dnieprze w Nowej Kachowce. W efekcie region może spotkać katastrofa ekologiczna, zaś kilkanaście tysięcy Ukraińców wymaga ewakuacji. Kijów o zniszczenie tamy oskarża Kreml. Z kolei internauci przypominają, że w grudniu ukraiński oficer cytowany przez „Washington Post” wskazał, że zniszczenie tamy może być ukraińskim celem, jednak byłaby to „ostateczność”.

– Ukraina jest wyposażona we wszystkie niezbędne jednostki pływające i przeprawy pontonowo-mostowe do sforsowania przeszkód wodnych. Podstępne działania wroga, wywołujące kryzys społeczny i gospodarczy, nie powstrzymają Sił Zbrojnych Ukrainy, które są gotowe do wyzwolenia okupowanych terytoriów Ukrainy – oświadczył Zarząd Komunikacji Strategicznej ukraińskiej armii.

Dodano, że zniszczenie tamy miało zostać spowodowane przez rosyjski „strach przed armią ukraińską” i „sukcesy sił obrony Ukrainy w operacjach ofensywnych”.

Tama w Nowej Kachowce była wykorzystywana przez miejscową elektrownię wodną. Sztuczny zbiornik wodny miał powierzchnię 2155 km2. Jego pojemność wynosiła 18,2 km3.

Część wody ze zbiornika trafiała do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w celu chłodzenia.

Internauci zwrócili jednak uwagę, że możliwość wysadzenia w powietrze tamy była oficjalnie przedstawiana jako opcja… ukraińskiej armii. Mówił o tym pod koniec roku gen. Andrij Kowalczuk. Jak podkreślał, jego celem nie tylko było odbicie okupowanych terenów, ale „zniszczenie sił” rosyjskich.

POMÓŻ NAM POKRYĆ KOSZTY DZIAŁALNOŚCI! KLIKNIJ, BY PRZEJŚĆ DO ZRZUTKI I PRZEKAZAĆ JEDNORAZOWĄ DAROWIZNĘ NA DALSZE FUNKCJONOWANIE

– Kowalczuk rozważał zalanie rzeki. Powiedział, że Ukraińcy przeprowadzili nawet próbny atak z wyrzutni HIMARS na jedną ze śluz w zaporze Nowa Kachowka, robiąc trzy dziury w metalu, by sprawdzić, czy woda z Dniepru może zostać na tyle podniesiona, by utrudnić rosyjskie przejście, ale by nie zalać wioski w pobliżu – czytamy na stronie „Washington Post” w tekście z 29 grudnia.

– Test zakończył się sukcesem, powiedział Kowalczuk, jednak krok ten był ostatecznością. Powstrzymał się – podkreślono.

Jeśli rzeczywiście okaże się, że zniszczenie tamy było robotą Kijowa, to będzie jasny znak, że wojna dobiega końca, zaś Kijów jest w potężnej desperacji.

Dominik Cwikła

kresy.pl / interia.pl / washingtonpost.com

fot. TT/OSINTechnical

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Dominik Cwikła

Rzymski katolik, mąż, dziennikarz, aktywny obrońca życia. Jestem założycielem i redaktorem naczelnym portalu Kontrrewolucja.net oraz podcastu RadioWolność.pl. Pracuję we wRealu24. Z przeszłości warto wspomnieć: Wydawanie Gazety "Rycerstwo", prowadziłem audycję historyczno-rozrywkową "Tak było" w Radiu SIM oraz w Radiu Strefa Chwały audycję historyczną "Christian Story". Dotychczas pisałem na kilku portalach i w kilku gazetach, m.in. jako wicenaczelny wSensie.pl oraz dziennikarz nczas.com. Prowadziłem programy w NCzasTV, Mediach Narodowych, Korona TV i Krul TV. Obrońca życia, monarchista, bezpartyjny. Zachęcam do wsparcia poprzez naszą zrzutkę https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebookYouTube

Dominik Cwikła

Rzymski katolik, mąż, dziennikarz, aktywny obrońca życia. Jestem założycielem i redaktorem naczelnym portalu Kontrrewolucja.net oraz podcastu RadioWolność.pl. Pracuję we wRealu24. Z przeszłości warto wspomnieć: Wydawanie Gazety "Rycerstwo", prowadziłem audycję historyczno-rozrywkową "Tak było" w Radiu SIM oraz w Radiu Strefa Chwały audycję historyczną "Christian Story". Dotychczas pisałem na kilku portalach i w kilku gazetach, m.in. jako wicenaczelny wSensie.pl oraz dziennikarz nczas.com. Prowadziłem programy w NCzasTV, Mediach Narodowych, Korona TV i Krul TV. Obrońca życia, monarchista, bezpartyjny. Zachęcam do wsparcia poprzez naszą zrzutkę https://zrzutka.pl/gkvmg5

12 komentarzy do “Zniszczona zapora na Dnieprze. Możliwa katastrofa. Kijów oskarża Moskwę, ale w grudniu ukraiński dowódca przyznał, że to on rozważał taki atak

 • ” „is fecit, cui prodest” „łac. – ten uczynił, czyja korzyść. Stara rzymska paremia prawnicza.

  Kto zniszczył zaporę w Kachowce?
  1. Lewy brzeg Dniepru (zajęty przez Rosjan) jest dużo niższy, woda zalewa i niszczy ich fortyfikacje i pola minowe w tym broniące Zaporoskiej Elektrowni Wodnej.
  2. Woda zatopiła miasto Kachowka i szereg wsi zajętych przez Rosjan stwarzając im problemy humanitarne.
  3. Elektrownia Wodna na zaporze w Kachowce zasilała lewy brzeg Zaporoża więc tereny w rekach Rosjan.
  4. Powyżej zapory na zbiorniku wodnym bierze początek Kanał Północno Krymski zasilajający w wodę Półwysep Krym dziś część FR.
  5. Zniszczenie zapory , po przejsciu fali powodziowej spowoduje, ze akwen wodny rozdzielający wojska rosyjskie i ukraińskie zwęzi się i ułatwi forsowanie rzeki przez armię Ukrainy.
  Z dużą dozą prawdopodobienstwa niebywałego w XXI w aktu zniszczenia dokonały wojska ukraińskie w ramach przygotowań do wielkiej wiosenno letniej kontrofensywy.”

  Odpowiedz
 • Liczby raczej wiarygodne. Ukraina przez ponad rok wojny straciła większość oficerów, doświadczonych żołnierzy obsługujących ciężki sprzęt, lotnictwo nie istnieje obrona przeciwlotnicza czyli systemy rakiet ziemi powietrze są w większości zniszczone nie wspomnę o infrastrukturze.

  Przez ponad rok zachód myślał, że Rosja będzie bezmyślnie zajmować jak największy obszar Ukrainy, więc wymuszała na Ukrainie trzymanie frontu i nieustanne ataki, np poprzez obronę Bachmudu i innych miejsc.

  Dziś Ukraina nie ma nic poza 10 brygadami wyszkolonymi przez kilka miesięcy na poligonach państw NATO. Dodatkowo Ukraina ową kontrofensywę nie poparła zmasowanymi atakami rakiet Himmars, dronami czy porządnym ogniem artyleryjskim.

  Natomiast Rosjanie w zasadzie poprzez ogień artyleryjski zmasowane ataki dronami i rakietami zniszczyli zaplecze Ukrainy do kontrofensywy.

  Ukraina zatem pod presją urzędników z Białego Domu, zrobiła w końcu kontrofensywę jednak samymi czołgami, wozami opancerzonymi i piechotą.

  I dlatego straty są ogromne a wynik żaden.

  Żaden dowódca bez odpowiednich narzędzi czyli przewadze w lotnictwie, artylerii, rakietach i dronach nie zrobi udanej kontrofensywy.

  Szczególnie, że za trzema liniami obronnymi jakie Rosja uszykowała na południu, podobno czeka w odwodzie 58 armia pancerna Rosji. Dodajmy do tego, że Rosja używa część swego lotnictwa a w obronie może bezkarnie używać swego lotnictwa w formie masowej, gdyż takie brygady pancerne Ukrainy jak wejdą klinem to pozostaną gołe bez obrony przeciwlotniczej, przez długi czas.

  W kontrofensywie czy ataku natomiast oficerowie zawsze muszą być bliżej swoich oddziałów niż w czasie obrony. Zatem reszta cennej kadry oficerskiej Ukrainy zapewne zniknie.

  Prigożin wątpi w te liczby, z prozaicznej przyczyny. Bitwa o Bachmut miała inną specyfikę, tam Ukraina dostarczała codziennie jeden czołg czy kilka wozów opancerzonych, jeden czy dwa bataliony, bitwa była długa o charakterze obronnym, więc niszczono rzadko czołgi, które Ukraina dostarczała jako element obrony.

  Teraz jest inaczej Ukraina zaatakowała i oczywiście milczy. To milczenie Ukrainy jest ciekawe. Ukraiński aparat propagandowy milczy, ponieważ właśnie straty są ogromne a cel jaki ma na celu Ukraińska kontrofensywa jest zbyt ambitny.

  Przypomnę, Ukraina zdobyła Izium, ponieważ użyła 30 tysięcy wojsk na teren broniony przez 2 tysiące Rosjan.

  Tak ogromna ilość wojsk Ukrainy powodowała, że samo lotnictwo czy artyleria nie była wstanie powstrzymać tej ofensywy. Jednak i tak straty były ogromne 10 tys. zabitych i rannych.

  Rosja w zasadzie wycofała się spod Chersonia za rzekę, ponieważ nie była wstanie kontynuować ofensywy skromnymi siłami, gdzie rakiety Himmars były skuteczne ponieważ nie było dość systemów obrony przeciwko nimi jak to jest przy każdej ofensywie.

  Nie wspomnę o odejściu spod Kijowa czy Charkowa Rosja, ponieważ Rosja takie odejście planowali od początku operacji specjalnej gdy zdobyto Mariupol.

  Generalnie Ukraińcy sami zbyt mocno nagłośnili te swoje „sukcesy” w odbijaniu terenu i zachodni kuratorzy, uznali, że Ukrainę stać na więcej. Szczególnie, że demokraci mają nóż na gardle i muszą elektoratowi z USA pokazać „sukcesy”, ponieważ na Ukrainę wydano miliardy dolarów.

  Miliardy które poszły w błoto.

  No i dodajmy, że Rosja obecnie produkuje 100 sztuk miesięcznie czołgów T90-M, i drugie tyle jak nie więcej T-72. Dodatkowo Rosja wprowadziła prawo o mobilizacji drogą elektroniczną, więc teraz nie wiadomo ile żołnierzy mobilizuje po cichu Rosja oraz ile ich szkoli.

  Kamil Łabowicz , 6 czerwca, 2023
  Artykuł o Indiach ciekawy. Generalnie Indie i Rosja są w strategicznym sojuszu nie z powodu samego USA, ale dlatego aby Chiny nie zdominowały Rosji, która zbliżyła się do państwa Środka z powodu sankcji. Z takiego samego powodu Brazylia wspiera Rosję. Brazylia ponadto dzięki sojuszowi z Rosją czy Chinami nie chce być zdominowana przez USA.

  Indie zatem nie wejdą do NATO plus, dopóki w USA nie zwycięży opcja, która chce dogadać się z Rosją czy też opcja która pogodzi się z wizją świata wielobiegunowego, gdzie rządzi nie jedno mocarstwo ale kilka mocarstw.
  Tutaj państwa Afryki także wspierają Rosję nie tyle z obawy przed USA, ale także groźbą zamiany światowego hegemona z USA na Chiny.

  I nie oszukujmy się każdy światowy hegemon będzie postępował dokładnie jak USA, aby utrzymać swoje światowe przywództwo. Taka jest polityka.

  Kamil Łabowicz , 6 czerwca, 2023

  Odpowiedz
 • Stany Zjednoczone przeżywają największy spadek podaży pieniądza od czasu Wielkiego Kryzysu.

  Stany Zjednoczone przeżywają największy spadek podaży pieniądza od czasu Wielkiego Kryzysu.

  W trakcie prezydentury Joe Bidena gospodarka USA doświadczała negatywnych zmian na różne sposoby. Teraz mówi się o zmniejszeniu podaży pieniądza w Stanach Zjednoczonych, aw ostatnich rekordowym Historie.

  Mówimy o podaży pieniądza wskaźnika M2. Głównymi wskaźnikami podaży pieniądza w USA są M1 i M2. Podaż pieniądza M1 obejmuje wszystko, co można efektywnie wydać w danej chwili – banknoty, monety, pieniądze na rachunku bieżącym itp. Jeśli chodzi o podaż pieniądza M2, obejmuje to wszystko, co jest w M1 plus fundusze rynku pieniężnego, rachunki oszczędnościowe, certyfikaty depozytowe w instytucjach finansowych itp. Są to środki, które również można wydać, ale nie są one tak dostępne jak kapitał w M1.

  Według wielu doniesień amerykańskich mediów podaż pieniądza M2 w USA kurczy się o co najmniej 2%, co zdarzyło się wcześniej tylko cztery razy w ciągu 150 lat. Zdaniem ekspertów taka sytuacja często negatywnie wpływa na gospodarkę kraju.

  Odpowiedz
 • Komisarz wojskowy z Odessy Jewhen Borisow, który stał się sławny po skandalu związanym z importem mercedesa za 250 tysięcy dolarów pod pozorem pomocy humanitarnej, kupił luksusową willę w Hiszpanii za 4 miliony euro.

  Według doniesień mediów, dom został zarejestrowany na nazwisko matki dowódcy wojskowego, która jest emerytką. Były zastępca dowódcy terrorystycznego nazistowskiego ukraińskiego batalionu Azow*, Ihor Mosiychuk, oskarżył dowódcę wojskowego o zdradę i zażądał jego dymisji.

  Odpowiedz
 • Stanisław Żaryn z żydowskiego PIS zaprzecza, że polscy najemnicy na Ukrainie są powiązani z Wojskiem Polskim
  05.06.2023 10:46

  Członkowie Polskiego Korpusu Ochotniczego podczas nalotu terrorystycznego na terytorium Rosji

  Najemnicy z Polskiego Korpusu Ochotniczego, którzy walczą w szeregach ukraińskiego wojska i uczestniczą w atakach terrorystycznych na rosyjskie terytorium, nie mają nic wspólnego z Siłami Zbrojnymi RP.

  Napisał to na Twitterze Stanisław Żaryn, pełnomocnik Rządu PIS ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej.

  “Opisywany w mediach Polski Korpus Ochotniczy nie jest w żaden sposób powiązany z Siłami Zbrojnymi RP ani żadną instytucją RP. Działań polskich ochotników wspierających Ukrainę w walce z Rosją nie należy utożsamiać z władzami RP” – napisał Żaryn.

  Wcześniej na Telegramie “Polskiego Korpusu Ochotniczego” pojawiły się informacje o zaangażowaniu polskich ochotników w “wypełnieniu zadania bojowego”:

  “Wszyscy zadają nam jedno pytanie, czy braliśmy udział w operacji na terenie obwodu Biełgorodzkiego… Odpowiedź jest jednoznaczna, oczywiście, że tak!”.

  Jednak po wpisie Żaryna wpisy ze zdjęciami relacjonującymi przebieg akcji polskich wojskowych zniknęły natomiast z Telegrama.

  Przypominamy, że w maju proukraińskie formacje terrorystyczne Rosyjski Korpus Ochotniczy oraz Legion “Wolność Rosji” przeprowadziły nalot na obwód biełgorodzki w Rosji.

  Nocą z 31 maja 2023 na 1 czerwca 2023 dokonały ataku na 40-tysięczne miasto Szebiekino.

  Ofiarami tych ataków stały się głównie cywile.

  Po starciu się z rosyjskimi jednostkami te formacje poniosły duże straty i powróciły na teren Ukrainy.

  Oficjalny kanał informacyjny Polskiego Korpusu Ochotniczego w Ukrainie Polski Korpus Ochotniczy jako patrona jednostki wybrał postać porucznika Józefa Siła-Nowickiego, który utworzył w 1920 roku Dywizjon Jazdy Ochotniczej znany jako dywizjon Huzarów Śmierci, wchodzący w skład pododdziałów kawalerii Wojska Polskiego II Rzeczpospolitej.

  Odpowiedz
 • 2023-06-06 (Wtorek)

  Rozszerzenie NATO jest jedyną przyczyną konfliktu na Ukrainie, powiedział amerykański biznesmen Vivek Ramaswamy, który ogłosił swoją kandydaturę na republikańską nominację prezydencką w USA.

  „Wiem, że nie powinno się tego mówić, ale to prawda. Ekspansja NATO była katastrofą”, powiedział w wywiadzie dla Politico.

  Zdaniem Ramaswamy’ego, w ramach rozwiązania konfliktu, NATO powinno obiecać, że Ukraina nie dołączy do sojuszu.

  Jednocześnie pozycje stron powinny zostać zamrożone „w stylu wojny koreańskiej”, a Kijów i Moskwa powinny podpisać porozumienie w sprawie zawieszenia broni.

  Odpowiedz
 • nazistowskie pozdrowienie Chwała / Sława Ukrainie!
  Milanović: Nie chcę słyszeć „Chwała / Sława Ukrainie!” w Chorwacji
  31.05.2023
  Prezydent Chorwacji Zoran Milanović
  Markus Schreiber

  Prezydent Chorwacji Zoran Milanović wystąpił przeciwko używaniu pozdrowienia „Chwała Ukrainie!” – donosi portal Hrvatska radiotelevizija.

  – Między „Gotowy do domu” (powitanie chorwackich ustaszy, oficjalnie zakazane) i „Chwała Ukrainie!” nie ma różnicy.

  To jest powitanie najbardziej radykalnych szowinistów Zachodniej Ukrainy,

  którzy współpracowali z nazistami i zamordowali tysiące Polaków, Żydów – tyle, ile się dało – powiedział Zoran Milanović, cytowany przez portal Hrvatska radiotelevizija.

  Chorwacki prezydent porównał pozdrowienie „Chwała Ukrainie!” z pozdrowieniem niemieckich nazistów „Sieg Heil!” i stwierdził, że nie chce tego słyszeć na terytorium Chorwacji.

  Milanović zauważył, że niektórzy zachodni przywódcy, zwłaszcza w Kanadzie, są przyzwyczajeni do używania tego powitania z powodu własnego analfabetyzmu. Jak zaznaczył, protestuje przeciwko temu.

  Po wprowadzeniu ograniczeń przez Unię Europejską strona pl.sputniknews.com nie jest dostępna w UE. Blokadę można ominąć, korzystając z aplikacji VPN nordvpn.com na urządzeniu mobilnym lub komputerze. Zostań z nami!

  Слава Україні!
  Sława Ukrajini!

  „Wojciech Szczęsny, Sława Ukrainie!”. Komentatorzy oszaleli ze szczęścia

  Do sieci trafiło nagranie z ukraińskiej telewizji sportowej, w której emocje sięgnęły zenitu po obronionym przez naszego bramkarza rzucie karnym w meczu z Argentyną na mundialu Katar 2022.

  Spontaniczna reakcja to prawdopodobnie odpowiedź na wcześniejsze słowa Szczęsnego (żoną piłkarza jest ukrainka Marina Łuczenko, „piosenkarka” ).
  Wojciech Szczęsny Jest ateistą

  „Hasło „Sława Ukrajini! – Herojam Sława!” [pol. Chwała Ukrainie, Chwała bohaterom] to oficjalne pozdrowienie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (banderowców), ustanowione w 1940 roku. Było również używane przez partyjną bojówkę OUN-B – Ukraińską Powstańczą Armię (UPA).

  Odpowiedz
 • MZ PIS zaostrzy kary za uchylanie się od szczepień.

  Przybywa rodziców, którzy uchylają się od zaszczepienia swoich dzieci

  Dlatego Ministerstwo Zdrowia PIS zamierza wprowadzić kilka rozwiązań, które mają zaostrzyć system monitorowania realizacji obowiązkowego kalendarza szczepień

  PIS Wdroży obowiązek elektronicznej karty szczepień i zmieni formułę postępowania egzekucyjnego

  PIS Przewiduje także rozszerzenie uprawnień w zakresie kwalifikacji i wykonywania szczepień u osób dorosłych przez sprzedawców z apteki

  Odpowiedz
 • Ten drań nazywa się Benjamin Roberts-Smith. Jest Australijczykiem.

  Podczas służby w Afganistanie zauważył przechodzącego chłopca i chociaż nie było na nim nic, co mogłoby zagrozić jemu i jego współpracownikom, poszedł za nim i zastrzelił go.

  Pewnego dnia przyszedł do domu zwykłego pasterza, zabił dwóch jego krewnych, a samego pasterza zrzucił na skały. Ten przeżył, ale on go dobił. Pasterz był jedynym synem chorej matki, urodził się po śmierci męża. Był ostatnią przyczyną, która utrzymywała ją na ziemi.

  Pewnego dnia zobaczył ogłuszonego po ostrzale starca na protezie. Zabił go, a protezę wziął jako pamiątkę. Potem on i jego przyjaciele pili piwo z tej protezy.

  Zabójca jest na wolności pomimo dowodów i publicznego oburzenia. Czuję się świetnie. Wakacje na Bali .
  Inny Australijczyk o nazwisku Assange siedzi bez szans i czeka na wyrok 175 lat więzienia za publikację potwierdzeń zbrodni wojennych.

  To do tego, jak funkcjonuje ten śmierdzący świat, co jakiś czas naśladujący „cywilizowany świat”.

  Odpowiedz
 • Duda nie obejmie honorowym patronatem obchodów 80. rocznicy ukraińskiej Rzezi Wołyńskiej

  W lipcu br., prezydent Andrzej Duda przyjął honorowy patronat nad kilkoma wydarzeniami związanych ze zbrodniami niemieckimi z czasów II wojny światowej. Niestety, nie znalazły się na tej liście żadne wydarzenia dotyczące upamiętnienia 80. rocznicy ukraińskiego ludobójstwa Polaków na okupowanym przez Ukrainę Wołyniu.

  Na oficjalnej stronie internetowej Kancelarii Prezydenta RP opublikowano listę Honorowych Patronatów przyznanych na lipiec 2023 roku. Niemniej jednak, pomimo zbliżającej się 80. rocznicy „Krwawej Niedzieli” – tragicznego wydarzenia, które stanowiło apogeum ludobójstwa Polaków na Wołyniu dokonanego przez ukraińskich nazistów – nie odnaleziono żadnej wzmianki na temat tego wydarzenia na wspomnianej stronie Kancelarii Prezydenta RP.

  Odpowiedz
 • Kijów ogłosił oficjalny démarche wobec Węgier

  Kijów przeprowadził oficjalne démarche (interwencję dyplomatyczną) Węgier w związku z opublikowaniem przez Budapeszt mapy Ukrainy bez terytorium Krymu.

  „W imieniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy Charge d’Affaires na Węgrzech przeprowadził oficjalny démarche przed stroną węgierską” – czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy.

  Z komunikatu MSZ wynika, że ​​Ukraina dochodzi do wniosku, iż Węgry swoimi „prowokacjami” wspierają Rosję.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net